To będzie największy plac zabaw w mieście!

Otwarte zostały oferty w przetargu na wykonanie placu zabaw w Parku 800-lecia. Jest szansa, że będzie dostępny dla dzieci już jesienią tego roku!

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie edukacyjnego placu zabaw dla dzieci i dorosłych zgodnie z projektem zagospodarowania terenu pn. „Ochrony różnorodności biologicznej na Wyspie Bolko poprzez zagospodarowanie terenu i stworzenie Parku 800-lecia miasta Opola – Plac Zabaw”.

Będzie to plac zabaw dla trzech grup wiekowych, zlokalizowany po dwóch stronach istniejącej alejki spacerowej. Część placu zabaw dla dzieci młodszych grup wiekowych przewidziana jest jako w pełni ogrodzona. Część druga wyposażona będzie w drzewa wraz z tabliczkami edukacyjnymi opisującymi poszczególne gatunki oraz interaktywne tablice edukacyjne zabawowe.

Na budowanym placu zabaw będzie mnóstwo atrakcji. Podniebna deskorolka to urządzenie umożliwiające szybowanie w powietrzu i wykonywanie różnych ćwiczeń stymulujących górne oraz dolne partie mięśniowe. Kula linearium umożliwi bezpieczną wspinaczkę. Konstrukcja urządzenia wykonana będzie w kształcie kuli, z łuków wygiętych z rur połączonych ze sobą pod katem 90 stopni. 7 kul wspinaczkowych to z kolei urządzenie w kształcie siedmiu wielokolorowych kul przeznaczonych do wspinaczki dla dzieci i młodzieży.

Nie zabraknie oczywiście zjeżdżalni. Jedna z nich zamontowana zostanie na specjalnej skarpie, a więc nie będzie potrzebna drabinka. Mostek umożliwi przedostanie się pomiędzy górkami. Aby był atrakcyjny, nie będzie stabilny, połączony zostanie specjalnymi plecionymi linami.

Atrakcją będzie także tunel do pełzania. Z kolei palisady gumowe posłużą do pobudzania umiejętności motorycznych dzieci, takich jak balansowanie i skoki.

Ponadto na największym opolskim placu zabaw znajdziemy także huśtawkę łóżko, huśtawkę gniazdo, podwójną huśtawkę trampoliny umożliwiające…  grę w klasy, kilka karuzeli i duże linarium – wielofunkcyjne urządzenie do zabaw zręcznościowych.

Zmysł równowagi kształtować będzie „siatka talerzyków”, urządzenie do zabaw zręcznościowych. Najmłodszym zapewne spodoba się także piaskownica statek, a starszym zjazd linowy „Tyrolka”.

Ofert jest 9, najtańsza na ok. 1,5 mln zł, a kosztorys zakładał 1,9 mln zł. Będzie to największy plac zabaw w Opolu.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły