To jeszcze nie koniec pandemii

Rząd od kilku tygodni znosi obostrzenia, które wprowadził w ramach walki z koronawirusem. Nie oznacza to jednak końca pandemii, której ogniska ponownie wybuchają w państwach, które były przekonane, że już wygrały tę walkę.

Zakładajmy maseczki w przestrzeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych – apeluje prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka. – Unikajmy skupisk ludzkich. Zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Nie bądźmy lekkomyślni, nie wracajmy do starych nawyków. Nie dajmy się wpędzić w pułapkę bez wyjścia – dodaje.

Najwięcej zakażonych COVID-19 w województwie opolskim jest w powiecie opolskim, gdzie pozytywny wynik testu otrzymało 221 osób. Na drugim miejscu pod kątem ilości zakażeń jest województwo oleskie, w którym potwierdzonych zostało 155 przypadków. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zakażonych koronawirusem jest z kolei 150 osób.

Łącznie w opolskim od początku pandemii potwierdzono zakażenia u 803 osób, z czego 74 z samego Opola. Łącznie w naszym regionie zmarło 50 osób, natomiast 441 wyzdrowiało. W województwie poddanych kwarantannie zostało 29 956 osób.

Opolski sanepid przygotował zestawienie wiekowe chorych z województwa opolskiego. Większość osób z koronawirusem znajduje się w przedziale wiekowym 50-59 lat. Mówi o tym także średni wiek – 52 lata. Z kolei średni wiek osób, które przegrywają walkę z wirusem to 75 lat.

Przypomnijmy, że najczęściej występującymi objawami zakażenia koronawirusem są gorączka, suchy kaszel oraz zmęczenie. Rzadziej występują z kolei bóle mięśni, gardła, głowy, biegunka czy utrata smaku lub węchu.

Najnowsze artykuły