„Totalne dzieło sztuki”. Jutro finisaż wystawy „Wiesław Dymny. 5 i ½ bladego Józka”
Spotkanie z Anną Dymną będzie najbardziej spektakularnym wydarzeniem towarzyszącym finisażowi wystawy „Wiesław Dymny. 5 i ½ bladego Józka”. Opolska publiczność ma okazję zobaczyć nieudostępniane do tej pory publicznie prace artysty z prywatnej kolekcji pani Anny Dymnej. Wystawę można zobaczyć do niedzieli (24.11). O tym dlaczego warto to zrobić odpowiada Marta Miś – kuratorka wystawy.
– Wiesław Dymny był artystą wielu talentów. Na czym polegał jego fenomen?
– Dla mnie jako kuratorki tej wystawy interesujące jest to, że właściwie całym swoim życiem Wiesław Dymny tworzył coś, co moglibyśmy nazwać totalnym dziełem sztuki. Zajmował się różnymi dziedzinami i w każdej z nich był dobry. Dlatego też znalazłam łącznik między tymi dziedzinami. A jest nim jego opowiadanie o rzeczywistości, ale też o jego wyobrażonym świecie. „Słowo” to hasło klucz w jego bogatej i różnorodnej twórczości.
– Łączył miłość do literatury i obrazu, m.in. filmu. Jak to się wyrażało w jego twórczości?
– Był aktorem, ale także scenarzystą filmowym i w historii polskiego kina zapisał się jako twórca trzech scenariuszy do filmów Henryka Kluby: Chudy i inni, Słońce wschodzi raz na dzień oraz 5 i ½ bladego Józka. Pisał skecze i opowiadania i posiadał niezwykłą umiejętność opisywania swojego własnego świata, słowami i rysunkami filtrując to wszystko przez pryzmat swojej wrażliwości.
– Czy artysta miał związki z Opolem i co zobaczymy na wystawie?
– Okazuje się, że tak. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć prace inspirowane obecnością w Opolu. Był tu Teatr 13 Rzędów, z którym Wiesław Dymny współpracował. Musimy pamiętać, że Opole w latach sześćdziesiątych za sprawą Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki było często odwiedzane. To właśnie utwór z jego tekstem – Czarne anioły – był jednym z tych, które w 1963 roku przyniosły Ewie Demarczyk wygraną na I KFPP. Dymny również pojawił się wówczas na deskach amfiteatru ze swoim tekstem pt. „Długonogi Jack”. Na pewno widzowie odwiedzający wystawę dostrzegą związki z Opolem w rysunkach, czy na plakacie, który zaprasza na spektakl kabaretowy w jednej z opolskich instytucji kultury. Te związki być może nie były osobiste, ale wynikały z faktu, że do Opola po prostu się przyjeżdżało.
– Zbliżającemu się finisażowi towarzyszą ciekawe wydarzenia. Czego może spodziewać się opolska publiczność?
– Ten ostatni finisażowy tydzień jest rzeczywiście bardzo intensywny, ponieważ pokazujemy dwa filmy, w których artystę możemy zobaczyć jako aktora, w filmie Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” oraz Andrzeja Wajdy pt. „Wszystko na sprzedaż” – zresztą fragmencik tego drugiego filmu jest prezentowany na wystawie. Będzie oprowadzanie kuratorskie w niedzielę o godz. 16.00 – tuż przed pokazem filmu Wajdy. Najważniejsze dla mnie wydarzenie tego nadchodzącego tygodnia to sobotnie spotkanie z panią Anną Dymną, wdową po artyście. Właśnie dzięki niej możemy prace wizualne oglądać. To ona tak naprawdę zachowała część spuścizny swojego męża. Wiesław Dymny był człowiekiem nieprzywiązującym wagi do rzeczy, które tworzył. Bardzo często rozdawał swoje rysunki, a rysował ciągle. Myślę, że ogromna część jego twórczości jest rozproszona i znajduje się gdzieś w zbiorach prywatnych, u jego przyjaciół. Natomiast pani Anna w swoim posiadaniu ma blisko 2000 prac, które teraz zostały poddane opiece konserwatorskiej. Dzięki uprzejmości i serdeczności Anny Dymnej możemy te prace państwu pokazać. Warto wspomnieć, ze większość z nich nie była prezentowana publicznie, więc opolska publiczność ma możliwość zobaczenia rzeczy, które do niedawana były tylko w prywatnym archiwum.
Program towarzyszący wystawie
21.11 (czwartek)
18.00
pokaz filmu 5 i ½ bladego Józka (Polska, 1971)
sala dolna GSW | wstęp wolny
22.11 (piątek)
12.00
oprowadzanie dla osób dorosłych 60+ W samo południe
prowadzanie: Marta Miś
sale główne GSW| wstęp wolny
23.11 (sobota)
16.00
spotkanie z Anną Dymną
towarzyszące wystawie Wiesława Dymnego
sala dolna GSW | wstęp wolny
24.11 (niedziela)
– 16.00
finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie
sale główne GSW | wstęp wolny
– 17.00
pokaz filmu Wszystko na sprzedaż (Polska, 1968)
towarzyszący wystawie Wiesława Dymnego
sala dolna GSW | wstęp wolny