Towarzystwo Przyjaciół Opola zaprasza do Salonu opolskiej nauki

Już niebawem, bo 13 września – pod szyldem Towarzystwa Przyjaciół Opola – zainaugurowany zostanie nowy cykliczny projekt wszechnicowy pod nazwą „Salon opolskiej nauki”. Główną ideą projektu jest pokazanie, że na krajobraz miasta i regionu składają się również żyjący tu twórcy.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja dorobku naukowego na ponad lokalną skalę przedstawicieli opolskiego środowiska naukowego. Będą oni mieli swój salon na którym zaprezentują swoją dyscyplinę naukową oraz ujawnią swój wkład w jej rozwój. Wśród gości przewidziano osoby związane z opolskimi uczelniami akademickimi (Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej), a także Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Instytutu Śląskiego oraz zasiadający w różnych gremiach PAN (Polskiej Akademii Nauk)

Dodatkowo pomysłodawcom zależy na tym aby integrować środowiska seniorów oraz pracowników nauki i oświaty oraz promować obiekt Centrum Aktywizacji Społecznej i różne formy jego działalności. To właśnie tam, przy ul. Krakowskiej 32 – w każdy drugi wtorek miesiąca (o godz. 16.30) – będą odbywać się spotkania.

Inaugurację cyklu zaplanowano na 13 września i rozpocznie go spotkanie z dr hab. Eleną Jagt-Yazykovą, prof. UO wykładem na temat: “Czy Opole było morzem? Jak paleobiologia pomaga odtworzyć tajemnice zaginionych światów”. Na kolejnych spotkaniach organizatorzy gościć będą gościć: dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską i prof. dr hab. Annę Pobóg-Lenartowicz z Instytutu Historii UO oraz prof. dr hab. inż. Jana Kubika z Wydziału Budownictwai Architektury PO

Warto nadmienić, iż kierownikiem projektu jest Tadeusz Jacek Rogoża, który wcześniej był inicjatorem i prowadzącym takie działania wszechnicowe jak: Opolska Wszechnica Ekologiczna, Opolska Wszechnica Krajoznawcza, Akademia Wiedzy o Śląsku, Podróże Opolan – dalekie i bliskie, Śląskie Forum Krajoznawcze.

Najnowsze artykuły