Trwa odtwarzanie pracy Władysława Początka [GALERIA]

Trwają prace przy zachowaniu malowidła znanego opolskiego artysty Władysława Początka, które odkryte zostało podczas prac rozbiórkowych na dworcu PKS.

Pracę o wymiarach 130cm x 520cm kryło się w dawnej poczekalni. Zakrywała je boazeria. Na dekoracji z przełomu lat 60. i 70. XX w. po jednej stronie widnieją postaci w strojach wskazujących na czasy kiedy podróżowano konno – artysta umieścił tam również dyliżans. Po drugiej stronie przedstawiono osoby z następnej epoki, za którymi stoi autobus.

Budynek dawnego dworca PKS koliduje z inwestycją, miasto buduje tam nowoczesne centrum przesiadkowe. Odkryta podczas prac rozbiórkowych polichromia nie jest wpisana do rejestru zabytków, mimo to miasto chce ją zachować, prace konserwatorskie właśnie ruszyły.

Zakres prac prowadzonych przez specjalistów z zakresu konserwacji zabytków – Beatę Wewiórkę i Edwarda Szczapowa obejmuje wykonanie dokumentacji w celu rekonstrukcji malowidła ściennego Władysława Początka. W ramach prac zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna, wymiarowanie i kalka malowidła. Pobrane zostaną tez próbki farb. Zabezpieczone zostaną również fragmenty malowidła.

Władysław Początek urodził się w 1910 roku w Rzeszowie. Artystyczne szlify zbierał najpierw w Poznaniu w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a później w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych. W 1936 roku podjął pracę w Szkole Zawodowej w Rzeszowie, przekazując swą wiedzę o rysunku. Cztery lata później otworzył pracownię usług plastycznych, by po wojnie przyjechać do Opola. Był jednym z organizatorów Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej. Przez 11 lat prowadził najpierw opolski oddział, a następnie okręg Związku Polskich Artystów Plastyków.

Jego malowidło zdobi już poczekalnię opolskiego dworca PKP. To, które znajdowało się na dworcu PKS odtworzone zostanie w nowym centrum przesiadkowym powstającym w tym miejscu.

Ma się tam znaleźć wielopoziomowy parking na 350 miejsc, przebudowany zostanie także układ komunikacyjny w tym rejonie. Wartość inwestycji to 64 miliony złotych.

Najnowsze artykuły