Trzy miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej połączą się w jeden

Miasto Opole ma plan połączenia trzech Zakładów Opieki Zdrowotnej, które działają pod jego nadzorem na terenie stolicy województwa. Chodzi o ZOZ-y przy ul. Kościuszki, Waryńskiego i Licealnej. Powstanie jeden podmiot będący spółką komunalną, który ma być dla mieszkańców efektywniejszy, bardziej dostępny i z lepszą ofertą zdrowotną.

W tej sprawie wypowiedzieli się podczas dzisiejszej konferencji prasowej zastępca prezydenta Przemysław Zych oraz skarbnik miasta Renata Ćwirzeń-Szymańska.

– Pandemia była trudnym czasem, ale też wyraźnie pokazała, w jakich obszarach opieki zdrowotnej można się poprawić dla dobra mieszkańców. I nam zależy, aby to zrobić. To nie będzie żadna prywatyzacja, bo przecież tego zabrania nawet ustawa. Spółka pozostanie pod nadzorem Miasta – zapewnia zastępca prezydenta Przemysław Zych. – Zadaliśmy sobie pytanie, czy w kontekście jakości służby zdrowia więcej dają nam trzy oddzielne Zakłady Opieki Zdrowotnej, które często ze sobą konkurują, a powinny współpracować, czy lepiej połączyć je w jeden podmiot? Jesteśmy zdania, że będziemy efektywniejsi, a mieszkańcy w perspektywie bardziej zadowoleni, gdy połączymy doświadczenie osób pracujących w tych trzech zakładach w jeden podmiot – uważa zastępca prezydenta.

W szerszej perspektywie połączenie opolskich ZOZ-ów w jeden podmiot ma zdecydowanie poprawić ofertę dla mieszkańców, usprawnić dostęp do lekarzy i dokładniej dopasować do potrzeb ludzi w tym obszarze.

– Zmiana formy prawnej nie jest zmianą właściciela, czyli dalej organem tworzącym jest Miasto. To tylko zmiana formy prawnej, ponieważ mówimy tutaj o spółce komunalnej. W momencie przekształcenia pracownicy SP ZOZ staną się z mocy prawa pracownikami spółki komunalnej. Oczywiście trzeba wyraźnie powiedzieć, że proces łączenia nie spowoduje absolutnie żadnych przerw w działalności – dodała skarbnik Renata Ćwirzeń-Szymańska.

Jak tłumaczy ratusz, argumentem na „tak” jest również to, że duży gracz na rynku ma więcej możliwości. Łatwiej usprawnić  możliwości inwestowania, poprawić infrastrukturę, zakupić odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, a to oznacza sprawniejsze zarządzanie całym podmiotem.

– Łączenie nie oznacza zwolnień i redukcji zatrudnienia w dotychczasowych trzech ZOZ-ach. Wszyscy będą pracować nadal. Jesteśmy też po rozmowie z dyrekcją poszczególnych zakładów i każda z osób piastujących tam funkcje kierownicze wyraziła chęć udziału w procesie łączenia – zapewnia zastępca prezydenta.

Dotychczasowe dyskusje w tym temacie uwidoczniły, zdaniem przedstawicieli miasta, dwa ważne tematy, które wymagają poprawy. W Opolu z roku na rok rośnie odsetek ludzi osiągających wiek 65 plus, a to rodzi częstszą potrzebę kontaktu z lekarzem, zatem oferta musi być w najbliższym czasie zdecydowanie szersza. Drugim ważnym aspektem jest dostęp do placówek specjalistycznych dla dzieci, a ilość takich miejsc w Opolu dzisiaj jest ograniczona. Po połączeniu trzech miejskich ZOZ-ów w jeden łatwiej będzie o postęp w obydwu tematach.

– Cały proces łączenia będzie transparentny. Wewnętrznie przygotowywać go będą dyrektorzy obecnych trzech ZOZ-ów. W połączeniu dostrzegamy większą konkurencyjność, możliwość tworzenia lepszych pakietów zdrowotnych – uważa skarbnik Opola.

Skarbnik miasta zwróciła także uwagę, że wszystkie trzy zakłady mają dobrą kondycję finansową, a konsolidacja ich zasobów finansowych i majątkowych powiększy możliwości działania jako spółki i poprawi ofertę. Wzrośnie także efektywność wykorzystania sprzętu, który już teraz posiadają poszczególne ZOZ-y.

Cały proces łączenia miałby zakończyć się do końca tego roku.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły