Tydzień pod znakiem spotkań autorskich w bibliotece

Ten tydzień w MBP dostarczy wiele interesujących spotkań i rozmów nt. literatury. Będzie o słonecznej Italii, dziennikarze oraz promotorka literatury dla dzieci i młodzieży zarekomendują czytelnikom ulubione tytuły książek. Nie zabraknie tematów zdrowotnych i przyrodniczych dot. królowej rzek, czyli Wisły.

Dziś (13.05) w ciągu całego dnia w godz. 12.00 – 17.00 w MBP odbędą się Literackie rozmowy. To akcja społeczna, podczas której opolscy dziennikarze i bookstagramerzy będą rozmawiać z czytelnikami o książkach oraz rekomendować róże tytuły do lektury. Akcja wpisuje się w trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Zapraszamy do wzięcia udziału w inspirujących rozmowach o literaturze. Udział wezmą: godz. 12:00 Donat Przybylski – dziennikarz „Czasu na Opole”, godz.13.00 Katarzyna Zawadzka – dziennikarka Radia Opole, godz.14.00 Dominika Gorgosz-Złoty  – dziennikarka Radia DOXA, godz. 15:00-Malwina Paś-Myszka @zakatek.czytelniczy i Marta Sarnecka @bookholiczka_poleca – bookstagramerki, godz. 16:00 Joanna Jaworska @uwaga.czytam i Justyna Gumiela @justynagumiela – bookstagramerki. Wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Ostatnim wydarzeniem w tym dniu (13.05) będzie spotkanie z Joanną Angiel
o godz. 17.00 w MBP i prezentacja albumu „Wisła”. Dr. hab Joanna Angiel jest autorką wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu geografii. Pasjonuje się rzekami, na przestrzeni lat brała udział w wielu spływach. Uczestnikom spotkania opowie o najważniejszych polskich rzekach, w tym o bliskiej nam Odrze, rzece przepływającej przez trzy europejskie kraje. Zaprezentuje też swą najnowszą publikację Wisła – pięknie ilustrowany album, z którego wiedzę o królowej polskich rzek mogą czerpać czytelnicy w każdym wieku. Projekt finansowany jest ze środków budżetu Województwa Opolskiego w ramach konkursu na realizację przedsięwzięć Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO edycja 2024.

Z kolei w Filii nr 7 przy ul. Skautów Opolskich 10 o godz.15.30  cykl  Montownia zdrowia. To spotkania promujące zdrowy styl życia prowadzone przez studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. Podczas prelekcji uczestnicy dowiedzą się o różnych rodzajach ruchu wspierających zdrowie – od jogi do tańca.

We wtorek (14.05) o godz. 12.00 w MBP spotkanie z Agnieszką Bendkowską, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bookstagramerek, specjalistką od bookmediów, promotorką oraz popularyzatorką literatury dla młodzieży i dorosłych. W sieci działa już ponad 5 lat i uwielbia miejsce, które udało jej się stworzyć, chociaż myślała, że to będzie chwilowa przygoda. Kocha różowy kolor, a dzień bez książki to dla niej dzień stracony! Krwawe thrillery lubi tak samo mocno, jak słodkie romanse czy otulające młodzieżówki. Największe blogowe marzenie? Żeby inni pokochali literaturę tak samo mocno jak ona. Na spotkanie obowiązują zapisy: tel. 77 454 80 30, wew. 302. Wydarzenie realizowane w ramach Tygodnia Bibliotek, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W czwartek (16.05) o godz.18.00 w MBP spotkanie autorskie z Petrą Dvořákovą tłumaczone na język polski pt. „Ogród”, „Wrony”, „Jestem głód”. Książki Petry Dvořákovej poruszają ważne społecznie tematy, często przedstawiają świat dziecięcych emocji. Rozmowa z autorką toczyć się będzie wokół jej trzech książek, które niedawno ukazały się w polskiej wersji językowej. Ogród podejmuje temat dylematów kapłaństwa we współczesnym świecie. Wrony to bestsellerowa opowieść o napięciach w pozornie szczęśliwej rodzinie, związanych z autonomicznymi wyborami dziecka. Natomiast autobiograficzny tekst Jestem głód dotyka problematyki zaburzeń odżywiania.

W czwartek (16.05) w Mediatece MBP o godz. 18.00 Dyskusyjny Klub Stephena Kinga. To idealne miejsce dla fanów literatury Króla Horroru. „Podpalaczka” to kolejny legendarny już tytuł w bibliografii Kinga. Opowieść o obdarzonej nadnaturalnymi możliwościami Charlie, która ucieka wraz ze swoim ojcem przed tajemniczą organizacją, Sklepikiem, która próbuje pojmać Charlie, uwięzić i zatrzeć ślady jej istnienia. Charlie jest bowiem obdarzona umiejętnością pirokinezy – potrafi podpalać przedmioty siłą woli…

W piątek (17.05) o godz. 17.00 w MBP spotkanie pt. ”Wszystkie strony Italii – rozmówki polsko-włoskie”. Włochy – kraj wielkiej historii, kolebka kultury europejskiej, ojczyzna wspaniałej kuchni, jeden z ulubionych kierunków podróży Polaków – zawładnął naszymi sercami i wyobraźnią. Ale czy dolce vita rzeczywiście jest tak słodkie? Czy dobrodziejstwo słońca i kuchni śródziemnomorskiej wystarczą, by podnieść poziom szczęścia? I jak przyzwyczajeni do pięknej pogody i niespiesznego życia Włosi odnajdują się w bądź co bądź mniej pogodnej Polsce? Świętując 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zapraszamy na spotkanie Wszystkie strony Italii – rozmówki polsko-włoskie gościć będą: Jarosława Mikołajewskiego – pisarza, poetę, italianistę, wieloletniego dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie, autora nowego przekładu „Boskiej komedii” Dantego; Sebastiano Giorgi wenecjanina, publicystę i dziennikarza. Jest redaktorem naczelnym dwujęzycznego, polsko-włoskiego magazynu Gazzetta Italia oraz codziennego biuletynu Polonia Oggi oraz Vito Casetti – syna Polki i Włocha. W wieku 29 lat przeprowadził się do kraju swojej matki, gdzie mieszka do dziś. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą programu „Europa da się lubić”. Spotkanie poprowadzi Magdalena Matyjaszek – Polka o włoskiej duszy, wielbicielka Italii, sztuki, literatury oraz Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Spotkaniu towarzyszyć będzie poczęstunek w stylu włoskim. Wydarzenie objęte patronatem Konsul Honorowej Republiki Włoskiej Moniki Kwiatosz oraz magazynu Gazzetta Italia.

 

 

Najnowsze artykuły