Uczcijmy setną rocznicę III Powstania Śląskiego

Nie lada atrakcję czekają na wszystkich, którzy w sobotę zawitają do Parku 800-Lecia w Opolu. Nie zabraknie choćby rekonstrukcji historycznych, różnego rodzaju warsztatów oraz konkursów i zabaw dla całych rodzin, występów artystycznych czy też strefy sportu.

Wydarzenie to dedykowane jest setnej rocznicy III Powstania Śląskiego, dlatego wśród atrakcji przygotowano Śląską Strefę Artystyczną, Strefę Warsztatów “Pamiętamy o historii”, rekonstrukcje działań powstańczych, a także pokaz laserów nawiązujący do ówczesnego wysadzenia mostu kolejowego.

– Zachęcamy do wspólnego świętowania stulecia zwycięstwa, które sprawiło m. in., że spora część Śląska znalazła się granicach odbudowującego się państwa polskiego – zaprasza prezydent naszego miasta Arkadiusz Wiśniewski.

Zacznijmy od tego, że 28 sierpnia znaczna część wspomnianego terenu w godz. 14-20 zamieni się w obóz z czasów Powstań Śląskich. Zadba o to grupa rekonstruktorów historycznych, którzy zaprezentują m.in. jak wyglądał szpital powstańczy, biwak powstańczy, jakiej broni używali powstańcy czy też jakie nosili umundurowanie. Powstańcze pokazy rekonstrukcyjne Gloria Victis – Godni Pamięci – III Powstanie Śląskie 1921-2021 w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bellum z Kielc oraz Rowerów Zabytkowych z Zabrza zaplanowano od godz. 15.- Wszystko potrwa do godz. 20, wówczas to rekonstruktorzy wymaszerują na akcję i wtedy rozpocznie się pokaz laserowy pod nazwą „Most w Szczepanowicach” – tłumaczy dr Krzysztof Kleszcz, zastępca Dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, który to współorganizuje całe wydarzenie. – To nawiązanie do akcji grupy Konrada Wawelberga, polegającej na wysadzeniu siedmiu obiektów, co miało uniemożliwić Niemcom dotarcie do terenów walk – dodaje.

W godz. 10-17 będzie można wziąć udział w grze miejskiej dla mieszkańców dotyczącej III Powstania Śląskiego i akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku. Start spod Miejskiej Biblioteki Publicznej.

– Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy z historią w tle – zachęca Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej UM Opola. – Wyprawie w przeszłość będzie towarzyszyło mnóstwo warsztatów skierowanych do najmłodszych. Ponadto przewidziano również wiele konkursów i zabaw dla całych rodzin – zachęca.

W związku z tym nie zabraknie także różnego rodzaju stref, jak np. warsztatów „Pamiętamy o historii” w ramach których odbywać się będzie samodzielne wykonywanie butonów i magnesów, zdobienie toreb motywami powstańczymi, tworzenie makram czy medalionów z gliny. Będą i warsztaty plastyczne, zdobnicze i ceramiczne.

Do tego warto zajrzeć do strefy zabawy czy sportu. W tej pierwszej na najmłodszych czekać będą dmuchane place zabaw, szczudlarze i animacje, malowanie twarzy, fotobudka w powstańczym stylu i inne atrakcje.

W tej drugiej odbędą się m.in. Olimpiada Rodzinna czyli „Zawody na wesoło” z nagrodami przygotowana przez Centrum Dialogu Obywatelskiego. Ponadto prezentacja i wywiady z gwiazdami sportu „na kanapie”.

– To nie wszystko z naszej strony, bo każda spotkanie z mieszkańcami to dobra okazja także do tego aby promować sektor obywatelski, żeby promować aktywnych opolan, organizacje pozarządowe, działaczy rad dzielnic – nie kryje Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – Zapraszam zatem na stoiska na których będzie można poznać działalność różnego rodzaju stowarzyszeń, fundacji, różnych grup nieformalnych.

Do osobnej strefy dla biegaczy zaprasza także Stowarzyszenie Bieg Opolski. Po wielu atrakcjach będzie można natomiast skorzystać także ze strefy gastro z pysznym śląskim kołaczem dla wszystkich.

Warto pamiętać, iż piknik umilać będą występy artystyczne, a na scenie zaprezentują się kolejno:

Godz. 14: Zespół Pieśni i Tańca „Opole”,

Godz. 15: Śląski humor i piosenka  Śląskie Duo Piotr i Agnieszka Szefer

Godz. 16: Zespół Siołkowiczanki

Godz. 16.30: Zespół Tańca Nowoczesnego Adena z Opola.

Godz. 17: Orkiestra Dęta z Białej

Godz. 18.30: Zespół folkowy „Flama”

Godz. 19: Wieczór bluesowy

 

Najnowsze artykuły