Uczennice opolskiego liceum organizują koncert dla Afryki

W piątek 28 lutego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym odbędzie się koncert „Młodzi dla Afryki”. Organizatorem są uczennice opolskiego liceum, realizujący program Zwolnieni z Teorii.

W Somalii od 1991 roku trwa wojna domowa, a kraj jest dziś w stanie rozpadu. Rząd nie jest w stanie kontrolować całego obszaru, co powoduje, że Somalia zajmuje od wielu lat czołowe miejsca w niechlubnym rankingu państw o najtrudniejszych warunkach do życia. Od 2011 roku w wyniku głodu zmarło 12 tysięcy Somalijczyków. Szacuje się, że blisko 12 milionów ludzi jest skrajnie zagrożonych głodem.

Działania prowadzone na tym terenie powodują, że mieszkańcy narażeni są na katastrofy naturalne. Wśród nich rozprzestrzeniają się różnego rodzaju choroby, także te śmiertelne. Zagrożenia epidemiologiczne wynikają z braku dostępu do pitnej, bezpiecznej wody i pożywienia. Ludzie spożywają, to co znajdą, po to by przeżyć i niestety nie mają zbyt dużo możliwości, by zakosztować przyzwoitego i bezpiecznego dla ich zdrowia posiłku oraz wody.

Podczas koncertu, który rozpocznie się w piątek o 17:30 wystąpią artyści w różnym wieku, cechujący się różnymi zainteresowaniem. Mają jednak jeden wspólny cel, jakim jest pomoc mieszkańcom Somalii. Pragną także pokazać, że młodzi ludzie nie są obojętni na ludzkie problemy. A wręcz przeciwnie.

Zebrane środki zostaną przekazane m.in. na: tworzenie nowych/naprawę starych infrastruktur wodno-sanitarnych, skonstruowanie i zrehabilitowanie 15 płytkich studni, edukację mieszkańców nt. monitorowania jakości wody, kampanie promujące higienę, chlorowanie źródeł wodnych oraz cystern, jak i zakup medykamentów.

Motywem przewodnim koncertu, podczas którego można będzie posłuchać utworów jazzowych, rockowych czy gatunku pop, będą osoby ciemnoskóre. Właśnie dlatego śpiewane piosenki będą autorstwa czarnoskórych wokalistów, bądź będą poruszały tematy z nimi związane. Wydarzenie będzie utrzymane w afrykańskim klimacie, a uczestnicy koncertu usłyszą piosenki bardzo dobrze im znane. Szykuje się świetna podróż w czasie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Bilety kosztują 20 złotych, a organizatorki (Joanna Stasz, Laura Wieszołek, Kinga Skóbel, Julia Szymaniec, Julia Niewitecka) przygotowali dla gości także okolicznościowe koszulki w cenie 30 złotych. Bilety można rezerwować dzwoniąc pod numer +48 575 742 404. Więcej informacji można znaleźć tutaj – KLIK.

Najnowsze artykuły