Urząd Miasta wprowadza tryb oszczędnościowy

Od 1 grudnia ustawodawca zobligował samorządy do wprowadzenia 10 procentowej oszczędności zużycia energii. Opolski Ratusz opracował dla siebie całą ich listę.

Petenci, ale również sami urzędnicy muszą się przyzwyczaić, że w pokojach, a zwłaszcza na korytarzach nie będą włączone wszystkie źródła światła, jednak z zachowaniem norm jego natężenia. Urzędnicy tej zimy nie będą się mogli dogrzewać dodatkowymi grzejnikami elektrycznymi czy olejowymi. Na wszelki wypadek wszystkie te urządzenia zostały zdeponowane w ratuszowym magazynie. Mają też obowiązek wyłączania wszelkich urządzeń pobierających prąd  po zakończeniu pracy, z wyjątkiem rzecz jasna lodówek i innych sprzętów wymagających ciągłego zasilania.

Nie ma też co liczyć na ciepłą albo schłodzoną wodę z rozmieszczonych w urzędzie dystrybutorów. Systematycznie też trwać będzie wymiana oświetlenia, wszędzie tam, gdzie to jeszcze nie nastąpiło – standardowe żarówki zastąpią ledowe. W pierwszej kolejności nastąpi to w pomieszczeniach o największych gabarytach: w Sali im. Karola Musioła i Sali 311.

To, że miasto oszczędza energię, widać też będzie po ograniczeniach w oświetleniu ratuszowej wieży i budynku Centrum Dialogu Obywatelskiego na Krakowskiej.

Będziemy monitorować, jakie wprowadzone oszczędności dadzą efekty – informuje Grzegorz Marcjasz sekretarz Urzędu Miasta. – Jeśli grudniowe obostrzenia nie dadzą spodziewanego skutku, będziemy musieli rozszerzyć listę ograniczeń, tak, by nie narazić się na przewidywane przez ustawodawcę kary finansowe.

Najnowsze artykuły