REKLAMA

REKLAMA

W 2023 zasady pracy po nowemu

W nowy rok weszliśmy ze zmianami w kodeksie pracy. Największe dotyczą płacy minimalnej, urlopów i pracy zdalnej, która z opóźnieniem, ale jednak znalazła swe miejsce w ogólnych przepisach o zatrudnieniu.

Od stycznia praca minimalna w Polsce wynosi 3490 złotych a minimalna stawka godzinowa 22,8 zł. To się zmieni od 1 lipca, gdy płaca minimalna wzrośnie do 3600 zł a minimalna stawka godzinowa do 23,5 zł.

Pęcznieje także nasz pakiet urlopowy. Oprócz normalnego wymiaru przysługują nam dodatkowe 2 dni urlopu z powodu tzw. siły wyższej, 5 dni opieki nad chorym członkiem rodziny i nie chodzi  tylko o małoletnie dzieci. Do 41 tygodni rośnie wymiar urlopu rodzicielskiego, a 9 tygodni wynosi teraz urlop tacierzyński, przy czym tego ostatniego nie można przenieść na matkę – jeśli tato nie jest zainteresowany, urlop ten przepada.

Rośnie też dieta  za delegację – całodobowa z 38 zł do 45 zł. Od 16 stycznia, po 15 latach, rośnie też rozliczenie kilometrówki. Od połowy stycznia za kilometr jazdy własnym autem w celach służbowych zainkasujemy już nie 83 grosze a 1,15 zł ( dla auta o pojemności silnika powyżej 900 ccm).

Duże zmiany dotyczą też zasad pracy zdalnej, choć tu jest jeszcze wiele niedomówień. Pracownikowi, oczywiście w sektorach gdzie da się pracować zdalnie, na żądanie przysługuje 24 dni takiej pracy rocznie (przepis wchodzi w życie od 1 marca). Pracodawca będzie musiał pokryć wówczas koszty zużytej energii elektrycznej i dostępu do internetu. Związki zawodowe naciskają na rząd, by ekwiwalent pracowniczy obejmował także rozliczenia na zużycie innych mediów- wody, ogrzewania a nawet wywożenia śmieci. Na razie ekwiwalent nie obejmuje również zwrotu kosztów używania w celach służbowych domowego sprzętu komputerowego wszędzie tam, gdzie pracownik nie dysponuje służbowym laptopem. W myśl nowych przepisów praca zdalna oznacza, że pracownik jest dyspozycyjny 24 godziny na dobę, co też oprotestowali już związkowcy, którzy domagają się wprowadzenia tzw. zasady „bycia off”, czyli prawa  do wyłączenia komputera i komórki po 8 godzinach pracy poza firmą.

Niestety oprócz pracowniczych korzyści są też  nowe koszty. Składki ZUS dla prowadzących działalność gospodarcza rosną. Większość z nich rozlicza się na podstawie przelicznika składki liczonej od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli na dziś od sumy 4161 złotych ( przeciętne wynagrodzenie to 6935 zł). Od tego roku składka podstawowa, czyli emerytalna, rentowa, chorobowa wypadkowa i Na Fundusz Pracy tak liczona łącznie wyniesie 1418,48 zł miesięcznie.

fot. Pixabay