W cztery dni dookoła świata. Rozpoczyna się Opolski Festiwal Podróżniczy
Festiwal w tym roku świętuje dziesięciolecie. Potrwa cztery dni, odbędzie się w dwóch lokalizacjach, a swoje historie opowie 12 podróżników.
Opolski Festiwal podróżniczy rozpocznie się dziś o 18:00 w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. I będzie to inauguracja z opolskim akcentem ponieważ Krystyna Wandzioch opowie o wyspie Santa Lucia. Malowniczych plażach, roślinności oraz mieszkańcach żyjących „gdzieś pomiędzy Atlantykiem a Morzem Karaibskim”.
Tuż po tym spotkaniu uczestnicy Festiwalu przeniosą się tropikalnej wyspy w zdecydowanie chłodniejsze rejony świata. O 19:00 Michał Steinhoff zaprosi gości do polskiego skrawka na Antarktyce, czyli stacji badawczej „Arctowski”. Wieczorne spotkanie będzie podróżą na najbardziej odległy i najrzadziej odwiedzany kontynent. Zobaczyć będzie można niesamowite krajobrazy pełne gór lodowych, przyjrzeć się pingwinom oraz pracy polskiej bazy naukowej.
Na zakończenie pierwszego dnia o 20:00 zaplanowano projekcję filmu „Gdy powieje harmattan” w reż. Edyty Wróblewskiej,
– Ten niezwykły film będziemy mogli zobaczyć dzięki współpracy z fundacją HumanDoc. Reżyserka filmu zabierze nas do Ghany, w której poznamy 25-letnią Barbarę, bohaterkę filmu. To pewna siebie i charyzmatyczna mieszkanka stolicy kraju, Akry. Jej odwaga i pewność siebie znikają, gdy powieje tytułowy harmatan – duszący wiatr znad Sahary, który przynosi piach i pył, ale także wspomnienia Barbary z dzieciństwa, kiedy jako ośmioletnia dziewczynka została oddana przez rodziców do niewolniczej pracy. Po latach bohaterka wraca do rodzinnego domu, by zmierzyć się z przeszłością – mówi Magdalena Świst organizatorka Opolskiego Festiwalu Podróżniczego.
Harmonogram Opolskiego Festiwalu Podróżniczego*
Spotkanie z Januszem Słodczykiem „Brazylijska przygoda – Amazonia i szalony karnawał” – czwartek 14.11.2024, godz. 18:00, NCPP Opole
Dobrze znany publiczności naszego festiwalu prof. Janusz Słodczyk – wykładowca Uniwersytetu Opolskiego oraz jeden z organizatorów Opolskiego Festiwalu Podróżniczego opowie o swojej podróży do Brazylii, w której odkrywał piękno amazońskiej dżungli ale także tańczył podczas najbardziej znanego na świecie karnawału w Rio. Jak zwykle na jego prelekcjach czeka nas porcja solidnej wiedzy o Brazylii, mnóstwo ciekawostek i mało znanych faktów, a wszystko to opowiedziane z niezwykłą swadą i kulturą słowa.
Spotkanie z Witoldem Palakiem „Dookoła Indii na motocyklu” – czwartek 14.11.2024, godz. 19:00, NCPP Opole
Witold Palak jest dobrze znanym w środowisku podróżniczym propagatorem podróży motocyklowych. Ze swoimi motocyklowymi opowieściami gościł na wszystkich najważniejszych festiwalach podróżniczych w Polsce. Nie mogło go więc zabraknąć w Opolu. Tym razem zabierze nas do Indii, które przejechał razem ze swoją towarzyszką Dorotą Wójcikowską. Są oni pierwszymi Polakami, którzy przemierzyli na motocyklach cały ten kraj, co zajęło im ponad 4 lata. Odwiedzimy najdalsze zakątki Indii, również te rzadko odwiedzane przez turystów.
Spotkanie z Dorotą Szparagą „Transcaucasian Trail – 1710 km solo przez nieodkryty Kaukaz” – czwartek 14.11.2024, godz. 20:00, NCPP Opole
Dorota Szparaga to pierwsza kobieta na świecie, i pierwsza osoba z Polski, która pokonała w całości niezwykle wymagający szlak prowadzący przez cały Kaukaz. Jej wędrówka trwała 76 dni i obfitowała w chwile niezwykłego zachwytu, ale także liczne wyzwania. Podczas spotkania z nią odwiedzimy dwa chętnie odwiedzane przez polskich turystów kraje „Armenię i Gruzję”. Owocem tej niezwykłej podróży jest książka o armeńskiej części szlaku, którą będzie też można nabyć po spotkaniu z naszą prelegentką.
Spotkanie z Anitą Pogorzelską „Benin i voodoo – religia czy Hollywood” – piątek 15.11.2024, godz. 18:00, Studenckie Centrum Kultury
Anita Pogorzelska to nauczycielka, która zaczęła samodzielnie podróżować kiedy przeszła na emeryturę. Jej dorobek podróżniczy został dostrzeżony przez Kapitułę KOLOSÓW, festiwalu Podróżników, Żeglarzy i Himalaistów odbywającego się w Gdyni, gdzie w 2019 roku otrzymała nagrodę WIECZNIE MŁODZI. W Opolu opowie nam m. in. o Beninie, Togo, voodoo i świątyni Pytonów.
Spotkanie z Maxem Cegielskim „Podróże czy podboje? Turystyka i himalaizm jako nowe wcielenie kolonializmu: Indie, Azja Centralna, Afryka Zachodnia” – piątek 15.11.2024, godz. 19:00, SCK
Czy podróże mogą być niewinne, czy zawsze są formą podboju? Max Cegielski odpowie to pytanie na przykładzie bohaterów i tematów swoich książek: reportażu, powieści i eseju. Pisarz opowie o Azji i pograniczach Polski. O XIX wiecznych postaciach uwikłanych w kolonializm i tych z lat 80tych XX wieku, Polakach, którzy w epoce socjalizmu handlowali między Indiami a Singapurem. Oraz o nas samych – współczesnych podróżnikach.
Spotkanie z Bartkiem Sabelą „Sahel. Mur Nadziei” – piątek 15.11.2024, godz. 20:00, SCK
Prelekcja opowiada o rejonie Sahelu, gdzie wyzwania klimatyczne i migracyjne splatają się w jeden z najpoważniejszych kryzysów ekologiczno-humanitarno-politycznych XXI wieku. To tu jednak powstaje również największy i najbardziej odważny i inspirujący projekt współczesnego świata – „Wielki Zielony Mur”. To pas zieleni i zespół multidyscyplinarnych projektów, który ma powstrzymać ekspansję Sahary, postępujące pustynnienie Sahelu i dać lokalnej ludności możliwość godnego życia. Opowie o tym znawca tego regionu i wielokrotnie nagradzany autor reportaży – Bartek Sabela.
Spotkanie z Tomaszem Owsianym „Podróże czy podboje? Turystyka i himalaizm jako nowe wcielenie kolonializmu: Indie, Azja Centralna, Afryka Zachodnia” – sobota 16.11.2024, godz. 18:00, SCK
W sercu Ameryki Południowej leży jej najstarsza republika. Kraina, w której większość nierdzennej populacji mówi rdzennym językiem. Ziemia obiecana imigrantów z czterech stron świata. Gwarantująca i łamiąca szereg praw tubylczej ludności. Państwo, w którym 1% mieszkańców ma więcej ziemi, niż wszyscy pozostali. Wytwarzające w 100% czystą energię elektryczną, lecz od dekad wyniszczające własne lasy. Kraj, w którym termos jest częścią ciała, a zupę można wyjąć z talerza gołą ręką. Miejsce, o którym się zapomina- Paragwaj. O jednej ze swoich ostatnich podróży opowie Tomasz Owsiany, wielokrotnie nagradzany autor książek i licznych publikacji.
Spotkanie z Pawłem Drozdem „Mongolia – między jurtą a 5G” – sobota 16.11.2024, godz. 19:00, SCK
Gdy w XIII w. Czyngis-chana podbijał świat, Mongołowie budzili zarówno strach, jak i podziw. Dzisiaj ich kraj zdaje się tkwić w przeszłości, a jego symbolem wciąż jest jurta otoczona przez stado kóz i baranów. Tymczasem Mongolia szuka odpowiedzi na pytanie kim jest i dokąd chce zmierzać. W podjęciu decyzji pomóc mogą sąsiedzi, Chiny i Rosja, a także drzemiące w ziemi bogate złoża naturalne oraz przedsiębiorczy obywatele. Tylko czy kraj jest gotowy na zmianę? Dokąd ta zmiana prowadzi i czy jest w niej miejsce dla jurt i koczowników? Swoimi poglądami na ten temat podzieli się Paweł Drozd – dziennikarz radiowy, podcaster i współtwórca podróżniczego programu telewizyjnego „Boso przez świat. Archiwum”.
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem „Kultura czeska – moja láska nebeská” – sobota 16.11.2024, godz. 20:00, SCK
Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, pisarz non-fiction, czechofil. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników).
Ze spotkania z tym wybitnym człowiekiem dowiemy się: dlaczego flaga Czech malowana na żeńskim łonie nie wzbudza protestów. Dlaczego na Moście Karola stanęła okupacyjna armia świętych? Po co zorganizowano casting na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa? Jak władze Pragi psują krew pracownikom ambasady Rosji? Czy wypada, żeby św. Wacław jechał na zdechłym koniu?
Opolski Festiwal Podróżniczy potrwa do soboty.
*materiały przygotował Opolski Festiwal Podróżniczy