Dziś wszyscy mogą podróżować MZK za darmo

22 września czyli właśnie dziś przypada Europejski Dzień bez Samochodu dzięki czemu autobusami MZK będą mogli podróżować za darmo wszyscy.

Będą to bowiem pierwsze obchody w ramach których każdy chętny może skorzystać z opolskiej komunikacji miejskiej bezpłatnie. Nie tylko właściciele i współwłaściciele samochodów osobowych.

Kasowniki będą nieaktywne z wyświetlaną informacją graficzną o bezpłatnych przejazdach. Niemniej opcja zakupu biletów papierowych w pojazdowych automatach będzie włączona. Co ciekawe kontrolerzy rozdają stosowne ulotki i robią quiz dla pasażerów, a za dobrą odpowiedź można otrzymać bilet jednorazowy.

Przypomnijmy, iż Europejski Tydzień Mobilności, funkcjonujący wcześniej pod nazwą Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest właśnie Europejski Dzień bez Samochodu. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu.

Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.