W Kochanowskim żegnamy “Český Díplom” a witamy “Ziemię Obiecaną”

Najbliższy weekend w Teatrze Kochanowskiego będzie swoistego rodzaju smutnym czasem. W sobotę i niedzielę odbędą się tam bowiem dwa ostatnie, pożegnalne pokazy spektaklu pt. “Český Díplom” w reżyserii Piotra Ratajczaka.

– To pożegnanie ma dla nas szczególny charakter ze względu na bogatą historię, wiele zdobytych nagród, a także historie kryjąca się za jego pojawieniem się w naszym Teatrze – nie kryje Franciszek Posacki, specjalista ds. promocji i marketingu w TJK.

I trudno się z tym nie zgodzić, o czym świadczy choćby rzut oka na listę nagród i wyróżnień:
– Nagroda Aktorska, Nagroda za Reżyserię dla Piotra Ratajczaka, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Młodych podczas 17. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawionej w Zabrzu
– Wyróżnienie w kategorii Najlepszy Debiut dla całego zespołu aktorskiego w Rankingu „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi” Miesięcznika TEATR 2017 oraz 2018
– Wyróżnienie pozakonkursowe Jury Dziennikarskiego podczas 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa”
– Nagroda Publiczności podczas 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni
– Finalista 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
– Spektakl otrzymał Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Opolskiego “Złota Maska” za rok 2018 w kategorii: „Aktorstwo Zespół Aktorski” za znakomite, pełne świeżości i witalności aktorstwo zarówno zbiorowe jak i indywidualne.

Przypomnijmy, iż inspirowana m.in. reportażami Mariusza Szczygła realizacja to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.

Więcej poniżej

ČESKÝ DÍPLOM

Niejako z drugiej strony Piotr Ratajczak przygotowuje już kolejną produkcję, a chodzi tu o “Ziemię Obiecaną”. Jej premiera odbędzie się już 25 czerwca o godz. 19 na Dużej Scenie.

Przedstawienie na podstawie książki Władysława Reymonta opowiada historię trójki przyjaciół – młodego inżyniera Karola Borowieckiego, handlowca Moryca Welta i syna fabrykanta Maksa Bauma, których celem jest założenie fabryki i zarobienie milionów. Drapieżna, kapitalistyczna Łódź końca XIX wieku stanowi tło wydarzeń obnażających bezkompromisowość wolnorynkowej gry oraz psychologiczne podłoże wyzysku wobec tych jednostek, które zachowały odruchy sumienia.

Najnowsze artykuły