W naszym zoo urodził się zagrożony wyginięciem lemur

Lemur bandro, który w naturze występuje występuje jedynie na Madagaskarze nad Jeziorem Alaotra urodził się w opolskim ogrodzie zoologicznym. Jego rodzice są w nim od grudnia minionego roku i doczekali się potomstwa.

Lemur bandro jest największym przedstawicielem rodzaju Hapalemur. W odróżnieniu od innych lemurów ten gatunek potrafi pływać. Porusza się pośród trzcin, zwinnie posługując się kończynami i ogonem. Zjada wyłącznie trzcinę, trawy, bambus oraz liście papirusu. Żyje w grupach rodzinnych liczących do siedmiu osobników.

To gatunek krytycznie zagrożony wymarciem. Przyczyną jest niszczenie siedlisk pod pola ryżowe oraz polowania. W naturze 10-15 lat temu żyło ood 3500 do około 5500 osobników. W ciągu ostatniej dekady spadek populacji wyniósł jednak w granicach 30 procent. W europejskich ogrodach zoologicznych jest prawie 80 tych zwierząt. W Opolu para lemurów jest od grudnia minionego roku. Samiec ma osiem lat, mama małego lemura cztery. Narodziny zagrożonego wyginięciem lemura to sukces hodowlany naszego zoo.

Można już go oglądać na wybiegu. Nasz ogród zoologiczny na Wyspie Bolko w miesiącach letnich (do 1 października) jest otwarty od godz. 10.00 do 18.00. Zapraszamy by obejrzeć lemura i wiele, wiele innych zwierząt. Bilet normalny do zoo kosztuje 22 zł, a ulgowy 15 zł. Dzieci mające kartę “Opolska rodzina” wchodzą do zoo za złotówkę. Taką symboliczną kwotę za bilet zapłacą też osoby mające kartę “Opolski senior”.

Obejrzyj filmik z udziałem małego lemura 🙂

http://www.facebook.com/MiastoOpole/videos/396852710945961/

Najnowsze artykuły