W Opolu przyszły na świat trojaczki – Staś, Karol i Wojtuś. „To prezent od Mikołaja”

Na opolskiej porodówce kolejny raz w tym roku przyszły na świat trojaczki. Maluchy – Karol, Staś i Wojtuś – urodziły się 15 czerwca.

– Ciąża trojacza zawsze jest związana z podwyższonym ryzykiem, dlatego też pani Katarzyna, mama trojaczków, była objęta naszą opieką na Pododdziale Patologii Ciąży jeszcze przed rozwiązaniem. Natomiast poród, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się po zakończeniu 32. tygodnia ciąży. Była to ciąża dwukosmówkowa trzyowodniowa – podsumował Marek Chowaniec, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Pani Katarzyna, szczęśliwa mama chłopców, nie kryje radości. O drugie dziecko wraz z mężem starała się od 7 lat. – Nasza córeczka Zosia nawet w liście do Mikołaja poprosiła o rodzeństwo. Jej prośba okazała się bardzo skuteczna, ponieważ niedługo po tym liście zaszłam w ciążę, a nasze emocje i poziom radości rosły po każdej kolejnej wizycie u lekarza ginekologa. Najpierw otrzymaliśmy informację, że jestem w ciąży, podczas kolejnej wizyty, że to będzie ciąża bliźniacza, a podczas kolejnej, że trojacza. Ciąża przebiegała prawidłowo, a 15 czerwca nasza rodzina powiększyła się o trzech chłopców. Razem z mężem jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mogliśmy wydać na świat tak cudownych i zdrowych chłopców. Dziękujemy Bogu za ten cud narodzin – mówi pani Katarzyna.

Wojtuś i Karol są bliźniakami jednojajowymi, natomiast Staś osobnym bliźniakiem.

Mimo że noworodki są jeszcze malutkie, to już można poznać ich charaktery. Karol jest najgłośniejszy, Wojtuś również potrafi pokazać emocje, Stasiu – przynajmniej na razie – jest najspokojniejszy.

Rodzice Katarzyna i Jan, 9-letnia Zosia oraz nowo narodzeni Stasiu, Wojtuś i Karol mieszkają w gminie Dąbrowa.

Kliniczne Centrum jako jedyne w województwie opolskim zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, czyli III poziomie, co m.in. oznacza, że do niego jest kierowana zdecydowana większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą. Wszystkie porody poniżej 32. tygodnia ciąży w województwie opolskim odbywają się właśnie w Klinicznym Centrum.

Statystycznie trojaczki rodzą się raz na 6 700 ciąż, w Klinicznym Centrum 1-2 razy w roku (w 2018 roku – jeden raz, 2019 r. – dwa razy, 2020 roku – jeden raz i w 2021 roku – dwa razy).

Fot. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu,