W Opolu punktem odniesienia stanu Odry jest jedynie wodowskaz w Groszowicach
Wysokość fali na Odrze w Opolu mierzy się wyłącznie w jednym miejscu – na stacji wodowskazowej IMGW w Groszowicach. Porównywanie poziomu rzeki na innych wodowskazach w mieście nie ma sensu – informuje Grzegorz Walijewski hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
– Łaty innych podmiotów, na przykład Wód Polskich czy operatorów urządzeń hydrologicznych, są ustawiane od pewnego poziomu odniesienia i nie oznaczają one wysokości fali. Zresztą rzeka ma przecież w różnych miejscach różną głębokość i nie da się jej wypośrodkować– tłumaczy hydrolog. – Wszelkie prognozy, informacje o przepływach odnoszą się więc wyłącznie do naszej łaty w Groszowicach.
Poziom odniesienia z uwzględnieniem osnowy geodezyjnej umieszcza się w pewnym punkcie, ustala zero wodowskazowe i na podstawie łaty określa się jaki w tym miejscu jest stan wody, ale to nie jest jej głębokość. Dno rzeki cały czas się zmienia.
– Może więc być taka sytuacja, że wyżej stan alarmowy wynosi na przykład 450 mm a poniżej ten stan alarmowy może wynieść 200 mm, bo jest oznaczone inne zero wodowskazu w tych dwóch różnych miejscach – wyjaśnia spec z IMGW. – Dlatego nie można porównywać odczytów z różnych wodowskazów w mniej więcej tym samym miejscu rzeki, bo mamy tu do czynienia z różnymi, umownymi układami odniesienia.
Hydrologów to nie dziwi- stan wody może być ujemny. To zależy jak ustawi się zero wodowskazu, choć ostatnio wytyczne są takie, by ustawiać je w ten sposób, by stan wody był zawsze dodatni. Taka „ujemna” stacja pomiarowa jest na Wiśle w Gusinie, tam minimalny stan wody jest ujemny, co oznacza, że na poziomie zero da się pływać.
Jedno co da się porównać to przepływ wody, zresztą przede wszystkim tym wskaźnikiem posługują się hydrolodzy. Mierzy się go w metrach sześciennych na sekundę. Jeżeli wyżej woda płynie na przykład 700 m3 na sekundę, to niżej, jeżeli nie ma pod drodze jakichś dopływów czy zbiorników retencyjnych przepływ powinien być podobny.
Punkt pomiarowy w Groszowicach jest w rejonie Opola jedynym punktem odniesienia, na podstawie odczytów którego buduje się modele hydrologiczne, odczytuje poziom fali kulminacyjnej itp. Tam jest łata, którą nie tak łatwo zresztą odczytać. Są tam też czujniki, które wykonują pomiar automatycznie co 10 minut. Dzięki tym odczytom IMGW może budować w trybie rzeczywistym modele hydrologiczne. Można wejść na stronę hydro. imgw.pl i na bieżąco odczytać stan wody w interesującym nas miejscu dowolnej rzeki, tam gdzie funkcjonują stacje pomiarowe IMGW. W chwili pisania tego tekstu stan Odry w Groszowicach wyniósł 656 cm. Absolutne maksimum 20 maja 2010 roku wynosiło tu 799 cm.