Budowa tężni solankowej w Opolu wkracza w kolejną fazę

W inwestycji zlokalizowanej w dzielnicy Malinka przy ul. Tarnopolskiej wykonano już niecki żelbetowe i konstrukcje drewnianą oraz rozpoczęto układanie tarniny. Pracę mają zakończyć się na początku przyszłego roku.

Budowa ma liczyć 186,5 metra kwadratowych: 31 metrów długości, ponad cztery szerokości i osiem wysokości. Niemniej powierzchnia tężni wraz z otaczającą pergolą ze strefami inhalacyjnymi konstrukcja zajmie łączny obszar ponad 532 m kw. Koszt oszacowano na około 5.6 mln zł.

Obowiązkowy zakres działań, poza budową samej tężni, ma obejmować również strefę relaksu. W niej to wydzielone zostaną cztery przestrzenie o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, w których zaplanowano możliwość instalacji obiektów małej architektury takich jak leżaki, hamaki i huśtawki parkowe. W pobliżu znajdzie się także strefa piknikowa w formie naturalnej polany.

Przewiduje się również wykonanie placu zabaw. Jego główną atrakcję mają stanowić trzy urządzenie wielofunkcyjne, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz integracyjne dla seniorów, składające się z kilkunastu różnych stanowisk do ćwiczeń dla osób starszych (m.in.: poręcz, trener bioder, drabinka dla palców, koło do ćwiczeń dłoni, poręcz wężowa, poręcz falista, belka wężowa, łuki).

Warto pamiętać, iż obiekt będzie działał sezonowo – przez pięć miesięcy w roku. Koszty eksploatacji oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przypomnijmy, iż mikroklimat, który powstaje wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu.