W Opolu upamiętniono masową deportację Polaków na Sybir [ZDJĘCIA]

10 lutego 1940 roku, dokładnie 85 lat temu, rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Ten smutny czas uhonorowano także w naszym mieście. Uroczystości dotyczyły również 95. rocznicy powstania Związku Sybiraków oraz 35-lecia reaktywowania tej organizacji.

Jeszcze w piątek przy symbolicznej mogile Sybiraków na cmentarzu w Opolu – Półwsi złożył kwiaty i zapalił symboliczne znicze zastępca prezydenta Opola, Łukasz Sowada. Uczynił to wspólnie z Panią Danutą Szeligą, Prezes Opolskiego Koła Związku Sybiraków w Opolu. Pani Danuta jako dziewięciomiesięczne dziecko została wywieziona na Syberię 10 lutego 1940 roku wraz z rodzicami i sześcioletnim bratem. Do Polski wróciła w 1948 roku z mamą po wojennej tułaczce przez Iran i Afrykę. Czekał na nich ojciec, który walczył w Armii Andersa i rok wcześniej wrócił do Polski. Niestety, wywózki i tragicznych warunków nie przeżył brat, który zmarł na Syberii…

Dzisiaj (1o lutego) obchody kontynuowano w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Wśród gości byli m.in.: wojewoda opolska Monika Jurek, marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza, zastępca prezydenta Opola Małgorzata Stelnicka oraz przewodnicząca Rady Miasta Barbara Kamińska. Program uroczystości przewidywał m.in. odśpiewanie Hymnu Sybiraków, powitanie przybyłych uczestników uroczystości przez Janusza Żebrowskiego – prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków na Opolszczyźnie, wręczenie odznaczeń i medali oraz wykład dr Przemysława Stanki pt. „Drogi opolskich Sybiraków do Ojczyzny”. Odbyła się także promocja książki „Kresowi opolanie – zesłańcy na sybirskich szlakach” autorstwa Ludwika Kozołuba i Jolanty Zdobylak.

W głąb Związku Radzieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Fale deportacji objęły nie tylko urzędników państwowych, policjantów, nauczycieli, działaczy politycznych i pracowników służby ochrony lasów i ich rodziny, ale także bliskich oficerów, podoficerów oraz szeregowych Wojska Polskiego, częściowo pochodzących z rezerwy (naukowców, lekarzy, inżynierów, prawników, nauczycieli, urzędników państwowych, przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów).

Najnowsze artykuły