W Opolu wdrożono unikalny program leczenia chorób wieńcowych
Program leczenia pacjentów z chorobą wieńcową bez użycia kontrastu lub z ultraniską dawką, koordynowany przez dr hab. n. med. Jerzego Sachę w opolskim USK został uznany najlepszy w Polsce. Nagrodę ogólnopolskiego konkursu Start-Up-Med. dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera odebrał podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Zespół Oddziału i uniwersyteckiej Kliniki Kardiologii, kierowany przez dr. hab. n. med. Jerzego Sachę, udowodnił, że przezskórne zabiegi wieńcowe można wykonywać bez obciążającego nerki kontrastu.
– Strach przed kontrastem i ewentualnymi dializami powoduje, że chorzy z uszkodzeniem nerek często nie zgadzają się na inwazyjne leczenie choroby wieńcowej. Opracowaliśmy instrukcję, jak u takich chorych wykonywać przezskórne zabiegi wieńcowe bez kontrastu oraz jak wykonywać koronarografię z ultraniską dawką kontrastu – opisuje prof. Politechniki Opolskiej Jerzy Sacha, koordynator Pracowni Badań Hemodynamicznych w USK w Opolu.
– Udowodniliśmy, że można bez kontrastu poszerzyć nawet pień lewej tętnicy wieńcowej. To był pierwszy taki zabieg wykonany na świecie – podkreśla prof. Jerzy Sacha.
W efekcie ograniczenia i całkowitego wyeliminowania kontrastu ryzyko ostrej niewydolności i pogorszenia istniejącej już niewydolności nerek u pacjentów spadało o ponad 2,5 razy. Żaden z operowanych z powodu choroby wieńcowej chorych nie musiał być dializowany, mimo że część z nich po wcześniejszych standardowych zabiegach kardiologicznych musiało mieć wdrożoną czasową dializoterapię.
– Jednym z bardziej spektakularnych przypadków, który transmitowaliśmy na żywo na do USA, była pacjentka z poważnym uszkodzeniem nerek, która na dwa tygodnie przed naszym zabiegiem na naczyniach wieńcowych, rozpoczęła dializoterapię. Po przeprowadzeniu zabiegu odnotowaliśmy u niej poprawę funkcji serca i układu krążenia, co spowodowało poprawę funkcji nerek na tyle, że możliwa była rezygnacja z dializ. Tym samym odsunęliśmy znacząco moment wdrożenia stałej dializoterapii. To zrobiło wrażenie nawet na kolegach ze Stanów Zjednoczonych – relacjonuje prof. Sacha.
– W praktyce klinicznej zdarza się, że całkowita rezygnacja z kontrastu jest w niektórych przypadkach niemożliwa. Wówczas stosujemy dawki minimalne. To pokazuje, że zaadoptowanie tych technik zawsze przynosi pacjentowi korzyść.
Instrukcje opracowane przez opolski zespół, w składzie: dr hab. Jerzy Sacha, prof. Marek Gierlotka, dr Piotr Feusette, lek. Przemysław Lipski, zostały zacytowane w amerykańskich wytycznych dla optymalnych zabiegów wieńcowych.
fot. USK w Opolu