W Opolu zrobi się tęczowo

VII Marsz Równości przejdzie przez Opole 31 maja, jednak rozmaite wydarzenia z nim związane rozpoczną się już tydzień wcześniej, w tę sobotę, 24 maja.

W tę sobotę w kinie Meduza  odbędzie się pokaz filmu „Emilia Perez”, początek seansu o 19.30. Dzień później,  w niedzielę w kawiarni OPO o 14.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie z Justyną Bilik, scenarzystką, reżyserką, aktorką i pisarką, współautorką, z Sylwią Chutnik, książki „ Kłirowy, Te, które złamały zasady” – zbioru esejów o 15 kobietach, działaczkach na rzecz inności.

Organizatorzy, stowarzyszenie Tęczowe Opole, zapowiadają wydarzenia z różnych dziedzin kultury. — Planujemy spotkanie autorskie, pokaz filmu, warsztat artystyczny i retro gry wideo – mówi Maciej Kruszka, rzecznik Tęczowego Opola. — Do tego dwie imprezy taneczne, a przed samym przemarszem warto przyjść nieco wcześniej i zapoznać z ofertą organizacji pozarządowych w naszym Miasteczku Równości. Główne wydarzenie, czyli Marsz Równości rozpocznie się o godz. 14:00 w sobotę, 31 maja na placu Jana Pawła II w Opolu. Marsz odbywa się pod hasłem „Po prostu bądź”. — Tradycyjnie w Opolu nawiązujemy hasłem marszu do polskich piosenek – przypomina Kruszka. — „Po prostu bądź” to piosenka Maanamu, a dla nas to nie tylko zachęta do przyjścia na marsz. To także wyraz tego, że możemy być sobą i nie oglądać się na innych. Być częścią społeczności, która jest dumna i świadoma swoich praw.

Patronat honorowy dla VII Marszu Równości w Opolu udzieliła zarówno strona rządowa, czyli ministra Katarzyna Kotula i Wojewoda Opolski Monika Jurek, a także strona samorządowa – Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski i Marszałek Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza. Organizatorów wspiera też Młodzieżowa Rada Miasta w Opolu.

Niezmienne pozostają postulaty:

W tym roku zniknęły w końcu ostatnie strefy wolne od LGBT, które były przyjmowane przez niektóre samorządy w Polsce. Sąd Najwyższy uprościł także procedurę uzgodnienia płci. W końcu osoby transpłciowe nie będą musiały pozywać w sądzie swoich rodziców, aby zmienić oznaczenie płci w dokumentach. — tłumaczy Maciej Kruszka. — W samych przepisach prawnych, pomimo deklaracji większości rządzącej w parlamencie, nic nie udało się zmienić. Traktujemy więc przyznane patronaty jako zobowiązanie do wytrwałej pracy, aby osobom ze społeczności LGBT+ żyło się w naszym kraju coraz lepiej. Domagamy się wprowadzenia związków partnerskich i ochrony przed homofobiczną nienawiścią

Tegoroczny marsz będzie miał niepolityczny charakter. W sobotę 31 maja będzie trwała cisza wyborcza przed drugą turą wyborów prezydenckich.

Będziemy szczególnie wyczuleni, aby nikt nie prowadził tego dnia agitacji. O to prosimy wszystkich uczestników — podkreśla rzecznik Marszu.

Plac przed Teatrem im. Jana Kochanowskiego wypełni się tęczą i muzyką już w samo południe. — Będziemy szykować się do przemarszu pośród stoisk z tęczowymi gadżetami i malowaniem twarzy. Na miasteczku staną też namioty, w których każda osoba będzie mogła dowiedzieć się więcej o zdrowiu seksualnym czy psychicznym — dodaje Jakub Piaskowski z zarządu Tęczowego Opola. — Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Lista wydarzeń okołomarszowych:

24.05 | SOBOTA, godz. 19:30, kino Meduza – pokaz filmu „Emilia Perez”

25.05 | NIEDZIELA, godz. 14:00, OPO – spotkanie autorskie z Justyną Bilik – „Kłirówy. Te, które złamały zasady” 27.05 |

WTOREK, godz. 16:00, plac za Galerią Sztuki Współczesnej – transparenty – warsztat kreatywny

29.05 | CZWARTEK, godz. 16:00, Mediateka w Miejskiej Bibliotece Publicznej – gry, game dev i retro klimat

30.05 | PIĄTEK, godz. 20:00, OPO – Bifor przed VII Marszem Równości

31.05 | SOBOTA, godz. 12:00, Pl. Jana Pawła II – Miasteczko Równości & VII Marsz Równości w Opolu; godz. 21:00, OPO – After Party po VII Marszu Równości

TRASA VII MARSZU RÓWNOŚCI: Marsz wyruszy spod Teatru im. Jana Kochanowskiego kilka chwil po godz. 14 i tam też się zakończy. Trasa obejmie kolejno ulice: Ozimską, Księdza Hugona Kołłątaja, Księdza Konstantego Damrota, Krakowską, 1 Maja, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Rondo Alfonsa Zgrzebionka, Oleską, Plac Jana Pawła II.

Najnowsze artykuły