W ReUżytkowni nadasz przedmiotom drugie życie

W ratuszu trwają prace nad utworzeniem w stolicy regionu ReUżytkowni. Ma być miejscem nieodpłatnej wymiany rzeczy używanych, ale także przestrzenią spotkań i warsztatów.

Nad ReUżytkownią pracuje Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Głównym celem projektu jest zapobieganie powstawaniu odpadów – chodzi o to, by nadawać przedmiotom drugie życie, zamiast je od razu wyrzucać. Chcąc uczynić użytek ze starych, niezniszczonych ubrań, mebli i czy urządzeń, które nie są nam już potrzebne, należy jest pozostawić właśnie w ReUżytkowni. 

Chcemy, by ReUżytkownia ruszyła w pierwszej połowie tego roku. Jej główną ideą będzie edukacja. Zależy nam, żeby mieszkańcy nie wyrzucali rzeczy, by nie traktowali ich jednorazowo.  W tym celu w ReUżytkowni będą prowadzone wykłady oraz warsztaty – zaznacza Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta Opola.

W tworzenie ReUżytkowni zaangażowani są przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń, przedsiębiorców, pracowników samorządowych, ośrodków naukowych, jednostek miejskich czy mieszkańców. W grudniowym spotkaniu uczestniczyła również jedna z wolontariuszek działającej z sukcesem w Poznaniu Po-Dzielni. Urzędnicy konsultują opolski projekt także z zagranicznymi partnerami, u których funkcjonują takie miejsca.

ReUżytkownia ma mieścić się w centrum Opola.

Najnowsze artykuły