W szkole podstawowej nr 2 powstała sala szachowa

Od tego roku szkolnego siedem klas w szkole podstawowej nr 2 ma w tygodniu godzinę szachów. W placówce powstała też specjalna dedykowana pracownia.

Jest kilka powodów, dla których szachy są uznawane znakomitą formę rozwoju dzieci. Poprawiają zdolności intelektualne, a zwłaszcza uczą logiki czy arytmetyki. Dodatkowo też wyciszają czy uczą krytycznego myślenia. „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni” – mówił uznawany za najlepszego szachistę drugiej połowy XIX wieku Paul Morphy. Z tego też założenia wyszedł dyrektor opolskiej „dwójki” Mirosław Śnigórski.

– Cały plan narodził się dość spontanicznie – mówi dyrektor Śnigórski. – Jestem związany z opolskim klubem koszykarskim, którego sponsorem jest opolska firma Weegree. Podczas jednego z wyjazdów na mecz z przedstawicielami tej firmy temat zszedł na szachy i okazało się, że są oni wielkimi miłośnikami tej gry. Od słowa do słowa skonkretyzowaliśmy temat i nawiązaliśmy współpracę.

Pomoc firmy Weegree miała konkretny wymiar. Została wyposażona specjalna sala szachowa. Znalazły się w niej: szachownice, zegary szachowe, specjalna tablica magnetyczna, rzutnik, laptopy, a na ścianach jest galeria zdjęć wielkich światowych mistrzów „Królewskiej gry”. Koszt wyposażenia sali wyniósł 15 tys. zł.

Szkoła podstawowa nr 2 funkcjonuje w dwóch budynkach. Na ul. Katowickiej oraz na ul. 1 Maja, gdzie w przeszłości mieściła się podstawówka „osiemnastka”, a potem gimnazjum nr 4. To właśnie w tym drugim w okolicach skrzyżowania z ul. Rejtana uczą się dzieci z klas 1-3. Tam powstała sala szachowa. Od tego roku szkolnego dzieci z czterech klas pierwszych i trzech klas trzecich mają w planie zajęć godzinę szachów tygodniowe w ramach lekcji.

– Sala przeznaczona jest tylko do szachów – zaznacza dyrektor Śnigórski. – Można ją wykorzystywać również w czasie godzin świetlicowych, by przyjść i pograć. Plan jest taki, żeby w przyszłym roku szkolnym godzinami szachowymi w czasie lekcji objąć wszystkie dzieci z klas 1-3.

Na zdjęciu uczniowie szkoły podstawowej nr 2 na zajęciach szachowych.

Najnowsze artykuły