W USK ruszają programy dla chorych endokrynologicznie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu oferuje programy lekowe dla pacjentów, z problemami endokrynologicznymi. Trzy takie programy dają one możliwość prowadzenia leczenia wybranych schorzeń za pomocą innowacyjnych, drogich leków, których koszty są pokrywane przez NFZ.

Dotyczą one leczenia ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie; leczenia akromegalii pacjentów z niedostateczną kontrolą choroby w standardowej terapii analogami I generacji oraz leczenia choroby Cushinga w przypadku braku możliwości leczenia operacyjnego lub jego nieskuteczności.

Uruchomienie tych programów w USK to dobra wiadomość dla pacjentów z wymienionymi schorzeniami, u których standardowe postępowanie terapeutyczne nie przyniosło odpowiedniej poprawy lub wyleczenia. To także dobra wiadomość dla tych, którzy już korzystają z takich programów w innych ośrodkach, odległych od swojego miejsca zamieszkania i chcieliby zmienić miejsce leczenia.

Żeby skorzystać z tej formy leczenia, pacjent powinien otrzymać od prowadzącego go lekarza endokrynologa skierowanie do naszej Poradni Endokrynologicznej. Następnie zgłasza się na umówioną wizytę z posiadaną dokumentacją medyczną. Na podstawie dokumentacji i badań diagnostycznych nasi specjaliści ustalą, czy pacjent spełnia warunki kwalifikacji do danego programu – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Bronisz.

W zależności od specyfiki konkretnej terapii niektóre leki pacjent będzie mógł sam zażywać w domu, a na podanie niektórych będzie musiał zgłosić się do poradni lub oddziału, np. raz w miesiącu. Leczenie trwa do końca życia.

Wprowadzenie do zakresu świadczeń endokrynologicznych programów lekowych to kolejny etap rozwoju tej specjalności medycznej w USK w Opolu. W 2022 roku pozyskaliśmy specjalistyczny kontrakt w dziedzinie endokrynologii, najpierw na leczenie szpitalne, a następnie – na uruchomienie specjalistycznej poradni endokrynologicznej. Dotychczas świadczyliśmy w niej wizyty po hospitalizacyjne, zamykające proces diagnostyki i leczenia, przed przekierowaniem pacjentów do dalszej opieki ambulatoryjnej – przypomina dr n med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa.

Obecnie, dzięki zaangażowaniu zespołu profesor Agaty Bronisz i dodatkowemu finansowaniu NFZ, możemy zaproponować pacjentom z województwa opolskiego pełen zakres specjalistycznych usług medycznych z zakresu endokrynologii, co nas bardzo cieszy – komentuje dyrektor Kucharski.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły