Warto zajrzeć do Filharmonii Opolskiej także przed Wielkanocą

Przedświąteczny tydzień w Filharmonii Opolskiej zapowiada się jako bardzo ciekawy i różnorodny okres. W tym czasie znajdą tam coś dla siebie zarówno melomani, kinomani, jak i najmłodsi…

Już w ten piątek (godz. 19) i w sobotę (godz. 18) zaplanowano dwa koncerty specjalne: „Wielki Post – Wielka Muzyka. Johann Sebastian Bach – Pasja wg św. Mateusza”. W obu przypadkach wystąpią trzy chóry: Kammerchor der Humboldt-Universitat z Berlina, Chór Kameralny UAM w Poznaniu oraz rzecz jasna chór gospodarzy.

Przed wszystkimi, którzy skorzystają tej oferty jedno z największych dzieł o tematyce pasyjnej w całej historii muzyki – Pasji według św. Mateusza pióra Jana Sebastiana Bacha. To oratorium, czyli forma wokalno-instrumentalna, w której zawiera się akcja dramatyczna. Warto też mieć na uwadze, iż Pasją zwykło się nazywać oratorium skupione wokół opisanych w ewangelii wydarzeń męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W przeciwieństwie do opery, oratorium opowiada historię statycznie, bez kostiumów i ruchu scenicznego.

Niedziela 10 kwietnia to natomiast czas „Power of melody” czyli cyklu rodzinnych spotkań muzyczno-plastycznych, prowadzonych w swobodnej, radosnej oraz sprzyjającej rozwojowi dziecka atmosferze. To swoistego rodzaju warsztaty nawiązywania więzi poprzez muzykę, a program bazuje na założeniu, że każde dziecko rodzi się z pokładami muzycznych zdolności. O godz. 10 zaplanowano zajęcia dla dzieci do dwóch lat, z kolei w samo południe rozpoczną się te dla przedziału wiekowego 3-7 lat/

Natomiast na 12 kwietnia przewidziano Charytatywny Koncert Muzyki Filmowej z którego cały dochód przekazany będzie na pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Wpływy ze sprzedaży biletów, honoraria artystów oraz środki zebrane podczas kwesty na rzecz tego kraju zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej.

Sam program będzie bazował na tak ciepło przyjętych utworach, które wybrzmiały podczas Koncertów Walentynkowych. Na scenie zaprezentują się wówczas Orkiestra i Chór Filharmonii Opolskiej oraz wokaliści Olga Szomańska i Marcin Januszkiewicz pod przewodnictwem dyrygenta Przemysława Neumanna.