We Wrzoskach jest szansa na fabrykę za 7 miliardów złotych
Opole-Wrzoski są jedną z dwóch branych pod uwagę lokalizacji budowy gigantycznej inwestycji – fabryki materiału aktywnego katody, elementu ogniw elektrycznych. Amerykańska firma Ascend Elements w dwóch transzach chce na ten cel wydać 7 miliardów złotych. To jedyna taka technologia na świecie. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele amerykańskiej firmy byli we Wrzoskach z wizytą studyjną.
Polski rząd podjął już decyzję o przyznaniu Ascend Elements grantu na tę inwestycję w wysokości 1,22 miliarda złotych. To największa w historii dotacja do kapitału inwestycyjnego w Polsce.
Budowa przewidziana jest w dwóch etapach, fabryka docelowo zatrudnić ma 400 osób. Wiadomo, że powstanie w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej. W jej ramach brane są pod uwagę dwie lokalizacje: strefy inwestycyjne we Wrzoskach i w Jaworze. Lokalizacja opolska według fachowców ma większe szanse. W Jaworze bowiem funkcjonuje już wielka fabryka silników i baterii Mercedesa, zatrudniająca 1,5 tysiąca osób. Tam więc Amerykanie musieliby konkurować o pracowników związanych z branżą motoryzacyjną. W Opolu nie ma jeszcze tak dużego inwestora, więc konkurencja na rynku pracy jest w ocenie fachowców od inwestycji znacznie mniejsza, co zwiększa szansę na wybór Wrzosek .
Technologia Ascend Elements polegająca na odzysku metali z tzw. czarnej masy, półsurowca procesu mechanicznego przetwarzania zużytych baterii, odpadu produkcyjnego, jest nowatorska na skalę światową. Generuje w procesie wytwarzania o blisko 50 procent mniej emisji CO2 i o 26 procent pyłów PM2,5 od dotychczas stosowanych procedur.
Amerykanie postawili na Polskę z uwagi na dobrze rozwinięty przemysł bateryjny. Czarna masa jak element recyklingu ogniw elektrycznych będzie stąd wysyłana do ich producentów na całym świecie.
– Potwierdzam, że przedstawiciele firmy szukając miejsca na nową fabrykę odwiedzili Opole – przyznaje prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Nasza strefa we Wrzoskach to najlepiej uzbrojony teren inwestycyjny w Europie. Są tu dostępne gigantyczne ilości prądu za sprawą Elektrowni Opole, gazu ( obok przechodzi wielki gazociąg) i wody, którą jest w stanie zapewnić WiK Opole. Teren położony jest w pobliżu 300 tysięcznej aglomeracji opolskiej i 4 kilometry od węzła autostrady Opole Północ. Czy to może się udać? Może, trzymamy więc kciuki.