Wejście, posadzka i tajemniczy obiekt – nowe odkrycia w Katedrze Opolskiej
Zamyka się pełny obrys kościoła kolegiackiego powstałego pod koniec XIII wieku, na bazie którego powstała opolska świątynia. Podczas zakończonych właśnie kolejnych prac ekipa pod nadzorem Andrzeja Gołembnika, pełnomocnika biskupa opolskiego ds. archeologicznych potwierdziła, że od strony zachodniej zachowany jest otwór drzwiowy wskazujący na istnienie drzwi w korpusie zachodnim tak zwanego masywu wieżowego.
– To nie jedyne ważne odkrycie ostatnich dni. Otóż w kruchcie zachodniej odsłoniliśmy posadzkę ceglaną z czasów Jana Dobrego, jednej z kluczowych postaci miasta w XV/XVI wieku – informuje Czas na Opole Andrzej Gołembnik. – W narożniku kruchty jak zastaliśmy dziwny obiekt. Pierwotnie sądziliśmy, że może to być głaz, ale teoria okazała się mylna. Poddany analizie ważący około pół tony masyw okazał się być stopem przeróżnych wiórów i metali. Mógł on równie dobrze być miejscem gdzie odlewano np. dzwon czy też podstawą pod jakąś figurę – zastanawia się Andrzej Gołembnik.
Jak przekazał nam naukowiec mógł to być istotny element bowiem znajduje się w narożniku kruchty, która ma białą posadzkę a to oznaczało w owym czasie w świątyniach ważne miejsce.
Kolejnym istotnym odkryciem okazały się „pogrążone schody”. – Odnaleźliśmy je w murach wieży. Dokonaliśmy przewiertu i wprowadziliśmy wziernik, który ukazał nam wąskie schody, grubości muru wiodące, – żeby to Państwu jak najbardziej przybliżyć, jak znają Państwo współczesne oblicze katedry to jest to miejsce prowadzące nas w stronę chóru – objaśnia Andrzej Gołembnik.
Jego zdaniem to bardzo istotne odkrycia w kontekście przyszłej ekspozycji, która ma być udostępniona zarówno wiernym jak i zwiedzającym. – To też dzięki współpracy z biskupem opolskim Andrzejem Czają, który z ogromnym zainteresowaniem śledzi przebieg prac otwiera nam się nowy rozdział badań architektoniczno-archeologicznych, który może doprowadzić do rozpoznania przemian przestrzennych katedry – przyznaje.
Z aktualnymi pracami zapoznał się także Wojewódzki Konserwator Zabytków. – We wspólnej ocenie podkreśliliśmy, że potencjał wiedzy dzięki prowadzonym badaniom w katedrze oraz prac, które niedawno zainicjował Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski powołując zespół badaczy na opolskim Ostrówku może w niedalekiej przyszłości dać spójny obraz średniowiecznych podstaw budowy miasta jakim było średniowieczne Opole. Teraz kiedy ustaliliśmy także najstarszy poziom ceglany posadzki, co jest ogromnie ważne, możemy połączyć wcześniejsze odkrycia i odtworzyć zarysy pierwotne świątyni – kończy Andrzej Gołembnik.
Jak się dowiedzieliśmy aktualna, bardzo aktywna i partnerska współpraca Uniwersytetu Opolskiego z Kurią odbywa się na kilku płaszczyznach dzięki czemu między innymi ma powstać oprócz wspomnianej ekspozycji także monografia Katedry Opolskiej.
(na zdjęciach obiekt, który nie okazał się głazem oraz próg pierwotnego wejścia od zachodu i fragment najstarszej posadzki – autor zdjęć Andrzej Gołembnik)