Wiadukt nad ul. Krapkowicką będzie przebudowany

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem na linii Opole – Wrocław (nr 132) zapewni przebudowany wiadukt kolejowy nad ul. Krapkowicką w Opolu. Miasto Opole i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały porozumienie w sprawie współpracy przy jego modernizacji. Będzie szerszy, wyższy, bezpieczniejszy i wygodniejszy. Przebudowana zostanie także ulica Krapkowicka w rejonie wiaduktu.

W porozumieniu określono zasady współpracy stron przy przebudowie wiaduktu kolejowego oraz drogi pod nim, a także wspólne przeprowadzenie postępowania przetargowego na opracowanie dokumentacji projektowej.

Od lat czekaliśmy na remont wiaduktu nad ul. Krapkowicką, który jest bardzo niebezpieczny dla kierowców – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – Wreszcie zostanie poszerzony i pogłębiony, tak żeby mogły tędy przejechać także autobusy. Porozumienie z PKP osiągnęliśmy po długich i bardzo trudnych rozmowach. Dzięki temu być może już za trzy lata ten wiadukt będzie ogólnodostępny, a autobusy podjadą nawet pod samą wyspę Bolko – cieszy się prezydent.

Wiadukt na ul. Krapkowickiej pozwala na rozkładowy przejazd pociągów, lecz komunikacja drogowa jest ograniczona przez wąską drogę, tzn. pod wiaduktem ruch kołowy odbywa się wahadłowo i występują ograniczenia przejazdu dla wysokich pojazdów. Zdarzały się kolizje samochodów z konstrukcją wiaduktu, co stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu i kolejowego i drogowego.

– Porozumienie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z Opole jest dobrym przykładem, że można wspólnie działać dla lokalnych społeczności. Każdy z nas, na co dzień korzysta z infrastruktury komunikacyjnej i w takiej sytuacji różnice zdań czy poglądy nie powinny mieć znaczenia. Liczą się ludzie, ich potrzeby i komfort podróżowania, nasza rola w tej sytuacji to służba – powiedział Janusz Kowalski wiceminister Aktywów Państwowych.

Wspólna inwestycja zakłada przebudowę wiaduktu i ulicy Krapkowickiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują go poprzez przebudowę przyczółków i wymianę konstrukcji, umożliwiając zwiększenie wymiarów przejazdu tzw. światła pionowego i poziomego. Miasto Opole zrealizuje zakres drogowy – planowana jest droga o dwóch jezdniach z jednym pasem, powstanie także ciąg pieszo-rowerowy.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy okazji przebudowy kolejowych tras samodzielnie lub w ramach współpracy z samorządami budują lub przebudowują wiadukty kolejowe i drogowe. Przekłada się to m.in. na większy komfort życia mieszkańców. W Opolu modernizacja linii kolejowych, poza zwiększeniem możliwości kolei i wzrostem poziomu bezpieczeństwa podróżnych, usprawni system komunikacji drogowej miasta – powiedział Arnold Bresch członek  Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W kosztach inwestycji, odpowiednio do zakresu kolejowego i drogowego, zaangażowane będą obie strony porozumienia. Inwestycja realizowana przy okazji modernizacji linii kolejowej Opole Groszowice – Opole Zachodnie zapewni zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz usprawni komunikację drogową w Opolu i poprawi bezpieczeństwo ulicy Krapkowickiej. Prace powinny być zakończone w 2023 r.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły