Wiceprezydent Wujec: Z aquaparkiem nie ma na co czekać

Czy kryzys to dobry czas, by myśleć o budowie w Opolu aquaparku? – Nie ma spotkania z mieszkańcami, by nie pytali nie czy, ale kiedy taki aquapark w mieście wreszcie będzie– odpowiada wiceprezydent Maciej Wujec.

Z jednej strony są więc silne społeczne oczekiwania, a z drugiej narzekania opozycji, że czas. by myśleć o takiej inwestycji, nie jest najszczęśliwszy.

Aquapark  to jedna z istotnych wyborczych obietnic prezydenta Wiśniewskiego. Ma powstać w miejscu starego stadionu, który zastąpi nowoczesny obiekt wznoszony właśnie przy ul. Północnej. Lokalizacja jest więcej niż idealna: blisko centrum, dwóch wielkich osiedli mieszkaniowych: Chabrów i Armii Krajowej, świetnie skomunikowana, tuż obok nowopowstałego centrum przesiadkowego. Aquapark w miejsce po starym stadionie wpisuje się więc znakomicie, również kontekstowo, bo przecież sąsiadować będzie z istniejącym już kompleksem kąpieliska Błękitna Fala.

Dlaczego chcemy się przygotowywać to tej inwestycji już teraz? Bo po pierwsze, takie są oczekiwania mieszkańców– mówi wiceprezydent Wujec. – Po drugie, nie możemy tak myśleć, że skoro jest teraz kryzys, to koniunktura nie wróci, i chcemy być na nią przygotowani. Trudno przecież zakładać, że już nic nigdy w Opolu nie wybudujemy.

Koncepcja opolskiego aquaparku, jak zapewnia wiceprezydent, jest przemyślana, skonfrontowana z doświadczeniami samorządów, które takie obiekty już wybudowały. Ma powstać kompleks rekreacyjny dla rodzin, miłośników sauny, z basenami, zjeżdżalniami, ale jednak bez fajerwerków, tak, by koszt jego utrzymania był możliwie najniższy, czyli w granicach zdrowego rozsądku.

Wystąpiliśmy właśnie teraz do rady miasta o zatwierdzenie wydatków na dokumentację aquaparku, bo taka budowa to jest dość żmudny proces– podkreśla wiceprezydent Wujec. – Samo przygotowanie dokumentacji wymaga około 18 miesięcy i wielu skomplikowanych opracowań. Przetarg na nią miał charakter dialogu konkurencyjnego, wybraliśmy wariant najlepszy patrząc wieloaspektowo na poszczególne elementy tej inwestycji.  

Koszty dokumentacji, uwzględniając presję inflacyjną, to obecnie około 8 milionów złotych. Brano pod uwagę jedynie oferty sprawdzonych w temacie biur architektonicznych, które mają doświadczenie w przygotowaniu tego typu obiektów.

Jeśli bierzemy pod uwagę czas potrzebny na samo opracowanie dokumentacji, następnie jej 3 letni termin ważności, dodatkowo  z możliwością przedłużenia, dajemy sobie minimum 5 lat na rozpoczęcie budowy aquaparku. Ten czas jeszcze by się wydłużył, gdybyśmy przygotowań nie rozpoczęli teraz. – podkreśla wiceprezydent Wujec. – Naszym zdaniem nie ma już na co czekać.

Najnowsze artykuły