Widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego? Zareaguj

Jeżeli chcesz mieć wpływ na stan bezpieczeństwa w swojej okolicy zareaguj choćby poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, a wspólne działania przyniosą odpowiedni efekt. Podpowiadamy jak można to zrobić najszybciej.

KMZB to narzędzie, które internauci mogą wykorzystać do określania problemów związanych z sytuacjami drogowymi i porządkowymi. Dzięki informacjom od mieszkańców policja może w jeszcze efektywniejszy sposób zarządzać patrolami i wpływać na poprawę bezpieczeństwa. Tym samym każdy z nas ma realny wpływ na bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania.

Każde zgłoszenie jest weryfikowane i sprawdzane przez mundurowych, by później można było przejść do eliminacji zagrożenia. A te są bardzo różne – od aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci czy kłusownictwa, przez nieprawidłowe parkowanie i niszczenie zieleni, aż po złą organizację ruchu drogowego.

Jeśli zatem widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

W sumie możemy wybrać spośród 24 kategorii zagrożeń, które naszym zdaniem występują w okolicy w której mieszkamy czy przebywamy. Używając KMZB należy skorzystać z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z dodania opisu czy dodatkowych informacji, dzięki którym policjanci szybciej i skuteczniej rozwiążą dany problem czy wyeliminują niebezpieczną sytuację.

Przypomnijmy zatem „krok po kroku” zasady działania:
– otwieramy stronę internetową,
– akceptujemy regulamin,
– chcąc dodać zgłoszenie, wybieramy na mapie obszar, który nas interesuje,
– następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia,
– w otwartym oknie opisujemy dane zagrożenie, wybieramy dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, a następnie klikamy przycisk „ZGŁOŚ”.