Wielkie otwarcie Akwarium. Po 25 latach wodny świat wraca do ZOO Opole
Już jutro 1 marca opolski ogród zoologiczny otworzy dla zwiedzających pawilon „Wodny Świat”, w którym znajdą się ryby z całego świata, a także rodzime gatunki zamieszkujące rzekę Odrę.
– Po ponad 25 latach po powodzi, Akwarium powraca do opolskiego Ogrodu Zoologicznego. Kiedyś było znanym i bardzo dobrze ocenianym przez fachowców miejscem. Rozmnażalismy z sukcesem bardzo egzotyczne gatunki ryb np. Kolcobrzuchy zielone. Były to pierwsze rozmnożenia w Polsce. A teraz Akwarium powraca na nowo, w zupełnie w innej odsłonie, w jakiej dzisiejsze ogrody zoologiczne starają się eskoponować wodny świat – wyjaśnia Krzysztof Kazanowski – zastępca dyrektora ZOO w Opolu.
Nowoczesny budynek akwarium mieści siedem dużych zbiorników wodnych o łącznej pojemności 300 tysięcy litrów. W dwóch zbiornikach z wodą słodką pojawiły się ryby z Amazonii oraz rzeki Kongo.
– Mamy duże zbiorniki, tj. ok. 80 metrów sześciennych. To są zbiorniki, w których pływają rekiny, Arapaimy, Arowany, czyli największe ryby morskie jak i słodkowodne. Jest duży zbiornik, w której żyją płaszczki morskie np. Płaszczka Karbogłowa. Uważni obserwatorzy wypatrzą inne płaszczki tzn. Trygony koliste z Indochin. One częściowo żyją zakopane i można dostrzec na przykład skaczące oczka z podłoża – mówi Kazanowski.
Z ciekawych gatunków warto wspomnieć jeszcze o wyjątkowych murenach. -Mamy u siebie największych przedstawicieli tego gatunku na świecie, np. Murenę Cętkowana czy Murenę Olbrzymią. Niezwykłe jest ich życie, żyją w ukryciu i czyhają na przepływające rybki i łapią je do swojej paszczy – wspomina zastępca dyrektora Zoo Opole.
Powstał także zbiornik zewnętrzny, a w nim szczupaki, sandacze, okonie, jesiotry, brzany, jazie, karasie, karpie, liny i inne krajowe gatunki ryb rodzimych.
– 80 metrów to również zewnętrzny zbiornik Odrarium, w którym pływają ryby, które na codzień możemy spotkac w naszej Odrze. Tutaj możemy je zobaczyć z bliska i móc porównywać jak wyglądają, i czym się różni np. karp od karasia, czy płoć od wręgi albo jazia – dodaje Kazanowski.
W pięciu zbiornikach z wodą słoną zobaczymy ryby zamieszkujące rafę koralową, a także ryby ławicowe. – Fantastycznie wyglądają akwaria z rafą koralową. Ta rafa będzie latami u nas ubogacana i co roku będą dodawane nowe ukwiały i nowe koralowce, żeby mogło to naprawdę wyglądać jak w naturze. Ta bioróżnorodność w morzach jest olbrzymia i to będziemy chcieli rówież pokazać w Opolu. – mówi Kazanowski.
Ogród dba o utrzymywanie odpowiednich parametrów wody morskiej pod względem zawartości makro i mikro elementów. – Dbamy o to aby tych składników, które są potrzebne jak na przykłąd wapń, czy magnez była odpowiednia ilość. Kontrolujemy również takie jak azot, czy fosfor których nadmiar byłby szkodliwy. Tym wszystkim się zajmujemy się codziennie, poprzez wykonywanie badań w naszym labolatorium. Wyniki wysyłamy również na zewnątrz, aby je potwierdzić. Robimy to po to, żeby móc regulować systematycznie zmiennośc parametrów wody, aby były one odpowiednie dla organizmów, które w nich żyją. Mam nadzieję, że będziemy rozwijali naszą hodowlę i rozwijali opolskie Akwarium – podsumowuje zastępca dyrektora.
Akwarium powstało dzięki projektowi „Wodny świat czesko-polskiego pogranicza” w ramach.Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – INTERREG V-A Republika Czeska-Polska.