Wielkie sukcesy naszych kajakarzy

Reprezentanci AZS-u Politechniki Opole zdobyli dwa medale na mistrzostwach świata w maratonie kajakowym, które odbywały się w chińskim Shaoxing.

Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora do Chin lecieli z dużymi nadziejami. W lipcu zdobyli bowiem złoty medal w kanadyjce dwójce na mistrzostwach Europy w maratonie kajakowym. Teraz na światowym czempionacie zapisali na swoim koncie kolejny sukces. Nasza osada w kanadyjce dwójce na dystansie 26,2 km zdobyła srebrny medal. Zwyciężyła para z Hiszpanii Manuel Campos – Diego Romero z czasem 1.59,06. Biało-czerwoni mieli do nich stratę 13 sekund. Na trzecim miejscu finiszował duet Daniel Laczo – Gergely Nagy z Węgier. Do zawodników AZS-u Politechniki stracili oni minutę i 14 sekund.

Nasi reprezentanci w Shaoxing wystąpili też indywidualnie w kanadyjce jedynce. Borgieł startował w kategorii młodzieżowców do 23 lat. Rok temu zajął na mistrzostwach świata 5. lokatę, a teraz znacznie się poprawił notując ogromny sukces. Zdobył srebrny medal. Zawodnik AZS-u stoczył twardą i zaciętą walkę o złoto z Ukraińcem Denisem Dawidowem. Przegrał o niespełna dwie i pół sekundy. Na dystansie pełnego maratonu kajakowego czyli 26,2 km, to minimalna strata. Miał czas 1.51,18. Trzecie miejsce zajął Węgier Daniel Laczo, który na metę przypłynął ze stratą prawie minuty.

Zuchora natomiast wystąpił w kategorii seniorów. Płynął na krótkim dystansie 4 km i zajął wysokie 5. miejsce. Zwyciężył Hiszpan Diego Romero z rezultatem 16.17,54, drugi był jego rodak Manuel Campos (16.18,86), a trzecią lokatę zajął Czech Jakub Brzezina (16.24,15). Tuż przed Zuchorą finiszował inny reprezentant Polski – Wiktor Głazunow (16.40,14), a nasz zawodnik stracił do niego niespełna sekundę.

Na zdjęciu opolscy zawodnicy (z lewej) na drugim stopniu podium po rywalizacji w kanadyjkach dwójkach. Fot. archiwum klubowe.