Wilki powracają do opolskich lasów
Na terenie stolicy województwa w ostatnich tygodniach widziane były wilki. Jednego z nich zauważyła i sfotografowała spacerująca kobieta we wschodniej części miasta. Wilki zaobserwowano również między Czarnowąsami a Świerklami. Doniesienia mieszkańców potwierdza Nadleśnictwo Opole. – Musimy nauczyć się żyć z nimi po sąsiedzku – podkreśla Jacek Boczar, rzecznik Lasów Państwowych w Opolu.
Obecność wilków w bliskim sąsiedztwie miasta to efekt skutecznej ochrony przyrody prowadzonej w Polsce od lat 90. Najczęściej to my jesteśmy obserwowani przez wilki a nie odwrotnie. Spotkanie wilka to wielkie szczęście, ale trwa dosyć krótko do momentu, gdy rozpozna, że ma do czynienia z człowiekiem.
Wilki pełnią istotną rolę w ekosystemie, regulując liczebność zwierzyny i przyczyniając się do przetrwania najsilniejszych osobników. Dlaczego wilki zbliżają się do miast? Wilki pojawiają się w okolicach Opola z kilku powodów. Po pierwsze, obfitość zwierzyny w lasach zapewnia im pożywienie. Po drugie, zimowe warunki oraz lepsza widoczność w lesie sprzyjają ich obserwacji przez ludzi. Eksperci tłumaczą, że wilki zwykle unikają kontaktu z człowiekiem, ale ich pojawienie się w pobliżu domostw często wynika z nieodpowiedniego gospodarowania odpadami.
– Resztki jedzenia wyrzucane za płot lub pozostawiane na zewnątrz mogą przyciągnąć te zwierzęta – ostrzega Boczar. – Ważne jest, aby mieszkańcy terenów przy lesie pamiętali o właściwym zabezpieczeniu odpadków oraz karmy dla zwierząt.
Jak zachować się w przypadku spotkania z wilkiem? Specjaliści apelują o rozwagę i przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Zachowajmy dystans – wilki są dzikie i mogą reagować nieprzewidywalnie, szczególnie, jeśli są wystraszone. Nie dokarmiajmy ich – przyzwyczajanie dzikich zwierząt do obecności człowieka to ogromne zagrożenie dla obu stron. Spacerujmy z psami na smyczy – to kluczowe nie tylko dla ochrony czworonogów, ale także w kontekście obowiązującego prawa. Jeśli wilk podejdzie zbyt blisko, należy spokojnie unieść ręce, robiąc się optycznie większym, i mówić głośnym, zdecydowanym tonem. W razie potrzeby można rzucić w jego kierunku grudą ziemi lub innym niewielkim przedmiotem. Nie uciekajmy panicznie to może sprowokować wilka do naturalnej reakcji, czyli „pogoni za zwierzyną”.
– Wilki są symbolem dzikiej natury, której jesteśmy częścią – podkreśla Boczar. – Szanujmy ich obecność i pozwólmy, by las pozostał ich domem. Opolanie mają okazję zbliżyć się do prawdziwej, dzikiej przyrody, pamiętając jednak o odpowiedzialności i ostrożności. Wilki są ważnym elementem naszego ekosystemu i przykładem sukcesu ochrony przyrody w Polsce. Współistnienie z nimi to wyzwanie, ale i okazja do lepszego zrozumienia otaczającego nas świata.
fot. Maria Borowczyk Roczek