Wkrótce rozpocznie się przecisk pod nasypem kolejowym [ZDJĘCIA]

W najlepsze trwają prace przy Opolu Wschodnim. Już wkrótce powstanie tunel pod nasypem kolejowym, który ma usprawnić dojazd z ulicy Katowickiej do osiedla im. Armii Krajowej.

Tunel będzie jednym z elementów gigantycznego skrzyżowania. Nie będzie ani drążony, ani przekopywany, tylko przeciskany. To metoda jakiej w Opolu jeszcze nie wykorzystywano.  Od strony ulicy Rataja powstała platforma startowa, z której wciskana będzie w nasyp cała betonowa konstrukcja tunelu.

Konstrukcja będzie ważyła 1600 ton. W ciągu kilku najbliższych dni powinien rozpocząć się przecisk. Wtedy dowiemy się, jak długo potrwa ten etap prac – mówi rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, Adam Leszczyński.

Innym elementem tego gigantycznego skrzyżowania będzie estakada wzdłuż nasypu kolejowego. Powstały już zjazdy w kierunku ulicy Luboszyckiej, wiaduktu nad Oleską, a także część najazdu od strony ulicy Bohaterów Monte Cassino. Ostatnią częścią tego wielopoziomowego skrzyżowania jest tunel pod ulica Oleską w ciągu Batalionów Cłopskich i Bohaterów Monte Cassino. Dzięki niemu usprawni się przejazd między Zaodrzem, a ulica Ozimską.

W ramach tej inwestycji powstaje też centrum przesiadkowe przy Uniwersytecie Opolskim. Wytyczone są już na nim drogi oraz perony dla autobusów.  W okolicy zmieni się układ komunikacyjny nie tylko dla kierowców, ale też dla pieszych i rowerzystów. Powstają nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe, które ułatwią jazdę m.in. od ulicy Luboszyckiej i Katowickiej.

Prace przy inwestycji wartej blisko 140 milionów złotych mają się zakończyć w połowie 2021 roku.