REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce ruszy budowa centrum przesiadkowego

Władze naszego miasta podpisały umowę z przedstawicielami firmy Warbud z Warszawy na wykonanie centrum przesiadkowego “Opole Główne”.

Ma ono powstać na płycie obecnego dworca autobusowego pomiędzy ulicami 1 Maja i Armii Krajowej. To będzie czteropiętrowy budynek o powierzchni 13,5 tys. metrów kwadratowych. Na poziomie zerowym znajdzie się osiem stanowisk postojowych dla autobusów komunikacji pozamiejskiej i międzynarodowej, zaś na pozostałych trzech poziomach zaplanowano około 350 miejsc parkingowych. Ponad cztery tysiące metrów kwadratowych dachu zajmować będzie zieleń. 

– Powstanie tego centrum to kamień milowy w rozwoju miasta – mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Brzydkie i obskurne miejsce jakie znamy, zostanie zastąpione przez nowoczesny dworzec komunikacji zbiorowej, z którego będzie można dojechać do Londynu, Paryża czy Berlina i też innych europejskich stolic, ale także do Tułowic, Ozimka oraz Głuchołaz.

Wybudowanie centrum przesiadkowego oznaczać będzie zmiany w układzie komunikacyjnym w ścisłym centrum miasta. W jego sąsiedztwie znajdzie się przystanek dla wielu linii autobusowych MZK.

Na wykonanie centrum przesiadkowego przeprowadzone zostały dwa przetargi. W drugim kwota przewidziana na realizację wyniosła 50 mln zł, ale i tym razem okazało się, że każda z trzech ofert jest wyższa. Kilka tygodni temu zapadła decyzja o tym, że miasto z budżetu dołoży 14 mln zł. Koszt budowy to zatem 64 mln zł, a planowany termin zakończenia prac to 2022 rok.

Najnowsze artykuły