Wkrótce wyjątkowa impreza filmowa na Rynku

W weekend 14/15 września na Rynku odbędzie się Festiwal HumanDOC. To jeden z trzech największych festiwali filmów dokumentalnych w kraju. Główne wydarzenia odbywają się w Warszawie, ale teraz będzie można zobaczyć ciekawe filmy również w naszym mieście.

Dobry dokument to gwarancja wrażeń mocniejszych niż w kinie rozrywkowym. Piękne zdjęcia i poruszające historie to czyste emocje, dodatkowo potęgowane faktem, że każda z opowiadanych historii jest prawdziwa. W naszym mieście będzie można zobaczyć perły światowego dokumentu. To nie będą jednak zwykłe pokazy

– Nasze wydarzenie to platforma do spotkań z twórcami, naukowcami i poruszającymi dokumentami, które mogą przybliżyć nam otaczający nas świat – mówi Izabela Żbikowska z Fundacji HumanDoc, organizatora wydarzenia. – Z jednej strony wnieść powiew świeżości, z drugiej dać nadzieję, wlać nieco optymizmu w zalewie informacji o kolejnych katastrofach. Stąd nazwa wydarzenia „Global Studies&Festiwal HumanDOC”. Chcemy by dokument stał się bazą do poruszenia globalnych kwestii. Przez film opowiadać będziemy o tym, co dotyczy każdego z nas.

Dokumenty i towarzyszące im wydarzenia jak spotkania z gośćmi i warsztaty, to szansa na niecodzienne przeżycia. Będziemy mogli spojrzeć w oczy Nadii Murad, młodej kobiety, która wydostała się z niewoli ISIS. Cały świat wstrzymał oddech, gdy Nadia opowiadała o swoim losie na posiedzeniu ONZ i cały świat wiwatował, gdy za swą działalność na rzecz kobiet otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Ale czy to wystarczy? Czy Nadia ma szansę wrócić do normalnego życia? Czy starczy jej sił na kolejną walkę? To pytania płynące z filmu „Dźwigając brzemię“, który zostanie pokazany w sobotę 14 września.

Dzięki magii kina dokumentalnego będziemy mogli także razem z ludem Kiribati podziwiać rajskie krajobrazy jednocześnie uświadamiając sobie, czym w rzeczywistości są te na co dzień dość abstrakcyjne „zmiany klimatyczne”. Na własne oczy zobaczymy, jak  podnoszący się poziom wód dzień po dniu zabiera ląd więc i cały dobytek obserwowanych ludzi w dokumencie „Arka Prezydenta Anote“. Co się stanie z ludem Kiribati, gdy zabraknie lądu? Co się stanie z nami?

Przemierzymy też kenijską sawannę wraz z Jonem Kasbe, reżyserem dokumentu „Kiedy owca staje się lwem“. Przez trzy lata podążał on za kłusownikami i za strażnikiem słoni, by dowiedzieć się, kim są łowcy kości słoniowej. Dlaczego ryzykują aresztowaniem, oburzeniem świata, a często własnym życiem? Dlaczego słonie wciąż giną i czy możemy temu zapobiec?

HumanDOC to festiwal międzynarodowy, jednak byłby niepełny gdyby zabrakło na nim świetnych polskich dokumentów. Film „Janka“, to portret Janiny Ochojskiej – założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej, astronoma, w jej osobistych momentach. Po projekcji widzowie będą mogli spotkać się z reżyserką dokumentu, Adelą Kaczmarek. Z kolei „Universam Grochów“ opowiada w jaki sposób pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. ubiegłego wieku, zmieniła życie mieszkańców. I co się z nimi stało, gdy obiekt przestał istnieć.

Dokument to także podważanie utartych prawd. Jak na przykład przekonanie o doskonałości tzw. zielonej energii. Czy aby na pewno zielona energia jest tak „zielona” jak mówią? Odpowiedź znajdzie się w dokumencie „Niebieskie serce“.

Przed filmami zaproszeni goście przybliżą widzom konteksty każdego z nich, by pokazy stały się przyczynkiem do szerszej dyskusji. O świecie i o nas samych. W ramach pokazów w planie są także warsztaty dla dzieci i muzyka na żywo grana przez DJ-ów.

Plan pokazów
Sobota (14.09)
Godz. 17.30: „Universam Grochów”; reż. Tomasz Knittel
Godz. 18.30: „Janka”; reż. Adela Kaczmarek (również spotkanie z reżyserką)
Godz. 19.00: „Dźwigając brzemię”; reż. Aleksandra Bombach
Globalne pytanie: Historia jednostki/losy świata – dyskusja

Niedziela (15.09)
Godz. 17.00: „Niebieskie serce”; reż. Britton Caillouette
Godz. 18.00: „Kiedy owca staje się lwem”; reż. Jon Kasbe
Godz. 19.00: „Arka Prezydenta Anote”; reż. Matthieu Rytz
Globalne pytanie: Dokąd zmierza świat? – dyskusja

Na zdjęciu kadr z filmu “Dźwigając brzemię”.

Video promujące imprezę

http://www.facebook.com/PrezydentOpola/videos/1981554371945044/

 

Najnowsze artykuły