Wszystkie przedszkolaki będą oddychać lepszym powietrzem

Miasto rozstrzyga właśnie przetarg na wyposażenie w oczyszczacze powietrza ostatnich placówek publicznych w Opolu.

Na terenie miasta działa w sumie 36 przedszkoli publicznych i pięć takich żłobków. Pod koniec 2018 roku rozpoczęła się akcja wyposażenia ich w oczyszczacze powietrza. W pierwszej kolejności pojawiły się we wszystkich żłobkach, a do sierpnia 2019 roku w 21 przedszkolach.

W pierwszej kolejności trafiły do tych placówek, w których odnotowywano największe przekroczenia norm jakości powietrza. Na zakup przeznaczono z budżetu miasta 384 tys. zł. W efekcie zamontowano 308 oczyszczaczy do powietrza w 146 salach z 27 placówek.

Ponieważ w drugim przetargu, ogłoszonym wiosną tego roku, udało się zaoszczędzić około 60 tys. zł z planowanej kwoty wydatków, Rada Miasta podjęła decyzję o ogłoszeniu kolejnego. W efekcie oczyszczacze pojawią się w kolejnych 15 przedszkolach publicznych, a na ten cel zarezerwowano 180 tys. zł.

Złożonych zostało sześć ofert i trwa ich weryfikacja pod względem formalnym. Po zakończeniu oczyszczacze zamontowane zostaną w 78 salach.

Ponieważ dzieci należą do jednej z grup najbardziej narażonych na negatywne skutki wdychania zanieczyszczeń, akcja Miasta jest bardzo istotna. Oczyszczacze powietrza w żłobku i przedszkolu zapewniają pozbycie się smogu, zanieczyszczeń, bakterii i zarazków oraz eliminacja nieprzyjemnych zapachów. W efekcie następuje ograniczenie liczby infekcji i chorób, a co za tym idzie, poprawia się  komfort dzieci i pracowników.

Najnowsze artykuły