Wybieramy siódmego prezydenta III RP

18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów na Prezydenta RP. Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie w nich ponad 50 procent głosów potrzeba będzie druga tura, zaplanowana dwa tygodnie później wystartuje w nich dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów w I turze.

W dniu wyborów lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Trzeba pamiętać aby zabrać, ze sobą dokument ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, np. paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, w tym również dokument, który utracił ważność, pod warunkiem że ustalenie tożsamości na jego podstawie nie budzi wątpliwości. Komisja może potwierdzić tożsamość wyborcy także na podstawie aplikacji mObywatel.

Wybory prezydenckie są głosowaniem bezpośrednim i tajnym. W dniu głosowania każdy wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania, na której znajdą się nazwiska wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta RP. Przy każdym z nazwisk będzie umieszczona identyczna kratka do zaznaczenia wyboru. Aby głos został uznany za ważny, należy w jednej kratce postawić znak „X”, czyli co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz tego pola – zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie wyborczym. Znak „X” powinien znajdować się tylko przy jednym kandydacie. Uwaga: Dodatkowe rysunki, komentarze czy dopiski na karcie nie wpływają na ważność głosu, o ile znak „X” został poprawnie naniesiony przy jednym nazwisku.

W wyborach głosować mogą obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, nie zostali ubezwłasnowolnieni lub pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Kampania wyborcza zostanie zakończona o północy 16 maja.

Przypomnijmy, że na kartach do głosowania znajdziemy 13 kandydatów. Są to (w kolejności alfabetycznej): Artur Bartoszewicz – 51 lat, wyższe wykształcenie, nauczyciel akademicki; Magdalena Biejat – 43 lata, wyższe wykształcenie, senatorka; Grzegorz Michał Braun – 58 lat, wyższe wykształcenie, poseł do Parlamentu Europejskiego; Szymon Hołownia – 48 lat, średnie wykształcenie, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej; Marek Jakubiak – 66 lat, średnie wykształcenie, polityk; Maciej Maciak – 54 lata, średnie wykształcenie, dziennikarz; Sławomir Jerzy Mentzen – 38 lat, wyższe wykształcenie, doradca podatkowy; Karol Nawrocki – 42 lata, wyższe wykształcenie, wyższy urzędnik państwowy, Joanna Senyszyn – 76 lat, wyższe wykształcenie, dziennikarz; Krzysztof Stanowski – 42 lata, średnie wykształcenie, dziennikarz; Rafał Trzaskowski – 53 lata, wyższe wykształcenie, pracownik samorządowy; Marek Woch – 46 lat, wyższe wykształcenie, prawnik; Adrian Zandberg – 45 lat, wyższe wykształcenie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak sprawdzić, gdzie jest moja obwodowa komisja wyborcza?

Na stronie internetowej wybory.gov.pl w zakładce „Wyszukiwarka obwodów” zamieszczono wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych w kraju oraz za granicą. Można tego również dokonać w swoim urzędzie gminy lub za pomocą aplikacji mObywatel.

Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Aby je otrzymać, złóż wniosek, najpóźniej do 15 maja, w dowolnym urzędzie gminy. Wniosek składasz na piśmie i własnoręcznie podpisujesz. Zaświadczenie odbierz w urzędzie. Otrzymasz je „od ręki”. Do jego odbioru możesz pisemnie upoważnić inną osobę. Otrzymasz dwa zaświadczenia: na pierwszą i druga turę wyborów. Pamiętaj, aby w lokalu wyborczym przekazać komisji właściwe zaświadczenie.

Jak upewnić się czy jestem ujęty w rejestrze wyborców?

Upewnij się w swoim urzędzie gminy lub w aplikacji mObywatel, że jesteś ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca zamieszkania. Jeśli nie jesteś – zamelduj się na pobyt stały lub złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić w swoim urzędzie gminy lub skorzystać ze strony gov.pl. Ewentualnie, jeśli jesteś ujęty w innym obwodzie lub nie jesteś ujęty w żadnym, możesz też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Co zrobić, aby zagłosować za granicą?

Do 13 maja 2025 r. możesz złożyć wniosek o ujęcie w spisie u właściwego terytorialnie konsula albo pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy.

W I turze będę głosował w swoim obwodzie głosowania, ale na II turę wyjeżdżam za granicę. Jak mogę zagłosować w II turze?

Między I a II turą należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców u właściwego terytorialnie konsula – Informacje na ten temat znajdziesz na stronie ewybory.msz.gov.pl. Drugi sposób to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokonasz tego w dowolnym urzędzie gminy.

Czy na podstawie nieważnego dowodu osobistego mogę zagłosować w Polsce?

Tak. W Polsce możliwe jest głosowanie na podstawie dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego identyfikację wyborcy, nawet jeśli jest to nieważny dokument.

Czy za granicą mogę głosować w oparciu o zaświadczenie o prawie do głosowania?

Tak. Z zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Co, jeśli zgubiłem Zaświadczenie o prawie do głosowania?

Pamiętaj, chroń swoje zaświadczenie. Jeśli je zgubisz, zniszczysz lub ktoś Ci je ukradnie, to nie otrzymasz kolejnego i nie zagłosujesz nawet tam, gdzie mieszkasz.

Czy mogę zagłosować korespondencyjnie za granicą?

Nie. Niestety Kodeks wyborczy nie przewiduje takiej możliwości. Adresy lokali wyborczych za granicą znajdziesz na stronach internetowych: Ministerstwa Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl); właściwego konsulatu; Państwowej Komisji Wyborczej (wybory.gov.pl).

Najnowsze artykuły