Wychowawca, trener, pasjonat. Wspomnienie Henryka Hołodnika

Panie Heniu, jesteśmy! Tak zaczynali zajęcia studenci WSP a następnie Uniwersytetu Opolskiego z wychowawcą młodzieży, cenionym trenerem i pasjonatem sportu Henrykiem Hołodnikiem.

Zaufanie jakim darzyli go jego podopieczni było godne pozazdroszczenia. Prawie 35 lat uczelnianej, a wcześniej szkolnej pracy zjednało mu sympatię wielu środowisk. Urodził się 2 stycznia 1951 r. W 1976 ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Po studiach zamieszkał w Opolu. Pasjonował się tenisem ziemnym i badmintonem. Został też trenerem II klasy w piłce ręcznej, którą uprawiała jego żona Elżbieta. Oboje tworzyli znakomity duet trenerski i nauczycielski.

Na uczelni rozwinął i osiągnął ogromne sukcesy z badmintonistami. Reprezentacja Uniwersytetu Opolskiego, którą trenował w latach 2013-2019, pięciokrotnie zdobywała tytuł Akademickich Mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej i siedmiokrotnie w kategorii uniwersytetów. W latach 2014 – 2019 Jego studenci wywalczyli 15 medali w Akademickich Mistrzostwach Europy w klasyfikacji zespołowej i indywidualnej: 5 złotych, 3 srebrne i 7 brązowych.

Prywatnie był „duszą towarzystwa”. Pomagał sąsiadom i znajomym, i angażował się w życie społeczne, zwłaszcza w Towarzystwie Rekreacyjno-Sportowym „Chabry”. Zmarł 21 czerwca 2020 r.