Wydarzenia plenerowe wracają po zimowej przerwie. Na początek Święto Wojciechowe
To już tradycja, że sezon imprez plenerowych Opole zaczyna od upamiętnienia patrona miasta. Tegoroczny edycja będzie jednak wyjątkowa ponieważ wpisze się w obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Z tej okazji pierwszy król Polski wraz z drużyną wojów, będzie gościł w opolskim grodzie, aby wspominać Świętego. Jednak zanim król zawita do Stolicy Polskiej Piosenki to już od godziny 12.00 przed Zamkiem Górnym rozpocznie się Jarmark Historyczny, a w jego ramach będzie można skorzystać z oferty kramów z rękodziełem i zajrzeć do wnętrza opolskiego zamku w ramach „Dnia otwartego”.
Natomiast o 15:00 na schodach prowadzących do kościoła „Na Górce” odbędzie się teatralna inscenizacja oparta na wspomnieniach Bolesława Chrobrego o Świętym Wojciechu.
– Król osobiście hojnie nagrodzi każdego, kto przygotuje własny historyczny strój i dołączy do jego drużyny. Po spektaklu wszyscy zgromadzeni będą mieli okazję wziąć udział w kolorowej i hucznej paradzie ku czci Świętego Wojciecha. Pochód przejdzie ulicami ścisłego centrum do obozowiska oraz części jarmarkowej, znajdującej się przed Zamkiem Górnym – mówi Łukasz Śmierciak naczelnik wydziału promocji.
Przed Zamkiem od godziny 16.00 ku uciesze mieszkańców i turystów, przygotowano wiele atrakcji, spektakli kukiełkowych, występów tancerzy i kuglarzy.
– Nie obejdzie się bez potyczek wojów, pokazów jeździeckich oraz strefy namiotów historycznych, która będzie inscenizacją obozowiska króla Bolesława Chrobrego. Nowością będzie pokaz w suchej fosie woltyżerki – czyli akrobacji i fechtunku na koniach. Tradycyjnie na wszystkich przybyłych gości czekać będzie poczęstunek obozowy w średniowiecznym klimacie – mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski.
To jednak nie wszystko bo Święto Wojciechowe zakończy się w iście imponującym stylu godnym 1000 – lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
– Nie zabraknie również muzycznych akcentów w postaci koncertów zespołów Lubov oraz Furda z ogniową oprawą. Na zakończenie dnia, po widowiskowym pokazie tancerzy ognia, zaprezentowana zostanie projekcja multimedialna przedstawiająca legendę o Wojciechu i jego spotkaniu z królem Bolesławem Chrobrym – informuje Aleksandra Śnigórska kierowniczka Zamku Górnego i Wieży Piastowskiej.
Święto Wojciechowe już 26 kwietnia. Organizatorami są Miasto Opole, Stowarzyszenie Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.