Wyjątkowe spotkanie z Adamem Śmietańskim

W niedzielę (8 grudnia) o godzinie 16.00 w Muzeum Śląska Opolskiego (budynek koło schodów prowadzących do kościoła “na górce”) odbędzie się spotkanie poświęcone Adamowi Śmietańskiemu. Światło dzienne ujrzą niepublikowane dotąd zdjęcia artysty. Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie odbędzie się w przeddzień setnych urodzin tego znakomitego fotografa, który przez lata uwieczniał Opole na zdjęciach. Nie tylko charakterystyczne miejsca, wydarzenia, ale także codzienne życie i mieszkańców. Setne urodziny okazały się doskonałym momentem, aby zaprezentować zbiór niepokazywanych jeszcze zdjęć. Zaplanowano też rozmowy o opolskiej fotografii, zdjęciach Śmietańskiego, perspektywach rozbudowy strony internetowej poświęconej artyście.

Spotkanie „100 lat Adam Śmietański” poprowadzi Bogna Szafraniec, a organizują je Fundacja 2.8 oraz Muzeum Śląska Opolskiego. To właśnie z ich inicjatywy powstała strona internetowa poświęcona artyście, a Muzeum Śląska Opolskiego od połowy lat 90. ubiegłego wieku gromadzi zdjęcia Śmietańskiego.

Początkowy był to bardzo skromny zbiór, ale w 2014 roku pozyskano ponad 7500 negatywów fotografii, których Śmietański był autorem oraz ponad 400 prywatnych. Efektem blisko trzyletnich prac związanych z opracowaniem i digitalizacją zbioru była pierwsza duża retrospektywna wystawa pt. „Adam Śmietański. Fotografie”. Miała ona już kilka odsłon.

Adam Śmietański urodził się w 1919 roku, a do Opola trafił w 1945 roku. Na ulicy Krakowskiej 30a (w miejscu obecnych Delikatesów) otworzył zakład fotograficzny „Wrzos”. Szybko zyskał on renomę, a w wielu domach do dziś można trafić na zdjęcia z charakterystycznymi faksymiliami „Foto-Wrzos”.

Śmietański był przede wszystkim reportażystą. Utrwalił na kliszach zniszczenia wojenne, a następnie odbudowę i rozwój Opola. Przez lata fotografiami Śmietańskiego ilustrowano wiele czasopism i albumów, a sam autor prezentował je na wystawach w kraju i za granicą. Zmarł 7 grudnia 1992 roku, w wieku 73 lat.

Najnowsze artykuły