Wyłania się nowa odsłona kultowego Domu Towarowego

Widać już pierwsze efekty prac modernizacyjnych w budynku Ziemowita – ikonie lat 60. Po zakończeniu remontu i przebudowy Opole zyska kolejny atrakcyjny obiekt w samym centrum.

Dom towarowy przy Krakowskiej powstał na przełomie lat 50. i 60 poprzedniego wieku. Wybudowano go w miejscu zniszczonych podczas wojny kamienic. Polski Dom Towarowy w Opolu zaprojektował wrocławski architekt Stanisław Chronowski. Budynek  był w swoim czasie jednym  z najnowocześniejszych w kraju i znajdowało się w nim około 40 punktów handlowych.

Z każdym rokiem blask domu towarowego gasł, a w ostatnim czasie w większości nie był zagospodarowany. Dwa lata temu Ziemowit, który w 2001 roku został gruntownie przebudowany i rozbudowany, zmienił właściciela. Ten zapowiedział, że będzie odmienić jego oblicze i przywróci mu dawną świetność. Przebudowa nie spowoduje zmian w liczbie kondygnacji czy powierzchni użytkowej (ponad  7000 m2). Zaproponowana elewacja ma się jednak wyróżniać wśród sąsiedniej zabudowy wykorzystanym materiałem, ale także przyciągać wzrok przechodniów. Całość prac wpisuje się w realizowaną przez Opole rewitalizację centrum miasta.

Na początku bieżącego roku trwały głównie wewnątrz i obejmowały dwie ostatnie kondygnacje. W efekcie działały sklepy na parterze. Całkowicie przebudowano klatkę schodową i wymieniono okna, pojawi się też winda.  Kończą się prace na górnych kondygnacjach oraz na zapleczu budynku. Na trzecim piętrze powstanie blisko 400 metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Z kolei na drugim ma być zlokalizowany duży najemca, pod którego przygotowano całą powierzchnię. Wcześniej była tam szkoła językowa i zaplecze techniczne.

Odświeżany jest też parter budynku, gdzie mają działać dotychczasowi najemcy. Pierwsze efekty prac już widać z zewnątrz. Budynek został bowiem poddany termomodernizacji i zmieniła się jego elewacja. W ramach remontu odświeżony zostanie także skwerek za budynkiem.

Najnowsze artykuły