Wyniki zabiegów zespołu USK przedstawione na międzynarodowym forum
Zespół specjalistów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zaprezentował wyniki unikalnych zabiegów naczyniowych podczas międzynarodowego kongresu EuroELSO w Krakowie – najważniejszej międzynarodowej organizacji pozaustrojowego wspomagania krążenia i oddychania. Po raz pierwszy kongres EuroELSO odbył się w Polsce.
– Podczas tegorocznego kongresu zaprezentowaliśmy efekty unikalnych zabiegów wykonywanych w naszym szpitalu z użyciem pompy Impella u chorych z ciężką stenozą aortalną i wielonaczyniową chorobą wieńcową przeprowadzonych z przezskórnego dostępu podobojczykowego – informuje kardiochirurg Witold Gwóźdź, jeden z członków zespołu realizującego takie zabiegi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, który prezentował pracę pt. „Mechanical circulatory support with an axial pump in patients with significant aortic stenosis via percutaneous transaxillary access” przed międzynarodowym gremium na ostatnim kongresie EuroELSO w Krakowie.
Stenoza aortalna to wada nabyta, najczęściej w efekcie procesu zwyrodnieniowego. – Polega na zwężeniu zastawki aortalnej, przez co utrudniony jest wypływ krwi z lewej komory do aorty. Zwężenie zastawki objawia się dusznością i bólami w klatce piersiowej, a stan pacjenta pogarsza się, gdy towarzyszy temu zaawansowana choroba wieńcowa. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy nie jest możliwy dostęp do serca, w celu naprawy zastawki, przez tętnice udowe w pachwinie – wyjaśnia kardiolog dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik zespołu wykonującego takie zabiegi, prof. Politechniki Opolskiej.
– U takich chorych wykonywaliśmy złożone zabiegi na zastawce aortalnej i naczyniach wieńcowych ze wsparciem pompą Impella i można powiedzieć, że przełamywaliśmy dwie bariery zabiegowe: wprowadzenie pompy Impella przez zwężoną zastawkę aortalną oraz wprowadzenie pompy Impella u chorych ze zwężeniem zastawki z przezskórnego dostępu podobojczykowego – kontynuuje prof. Sacha i podkreśla, że opolski zespół pokazał, że tego typu zabiegi są wykonalne i bezpieczne. – Materiał badawczy dotyczył pierwszych pięciu chorych i jest to obecnie jedyny taki materiał opublikowany na świecie, zatem przecieramy nowe ścieżki w małoinwazyjnym leczeniu bardzo skomplikowanych chorych – dodaje.
Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną zgonów w Polsce.
– Z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych umiera w naszym kraju prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w innych na terenie Unii Europejskiej – podkreśla dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Dariusz Madera. – Specjaliści z naszego szpitala, w szczególności kardiolodzy, kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi czynią starania, żeby odwrócić te negatywne trendy przez oferowanie pacjentom nowych metod leczenia i promowanie profilaktyki.
Żeby móc świadczyć usługi medyczne na jeszcze wyższym poziomie, USK chce wybudować Centrum Sercowo-Naczyniowe, w którym znajdą się wszystkie oddziały ostrozabiegowe, anestezjologii i intensywnej terapii oraz blok operacyjny.
– W takim multidyscyplinarnym zespole będziemy mogli skuteczniej świadczyć pomoc medyczną – zapowiada dyrektor Madera.
fot. USK Opole