Wypłata „czternastych emerytur” dobiega końca

Zbliżamy się do końca wypłat tzw. czternastych emerytur. We wtorek przekazano kolejnej grupie seniorów ponad 1,5 mld zł. – To konkretne wsparcie finansowe. Jest dowodem na to, że otaczamy opieką najstarsze pokolenie Polaków – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

We wtorek na konta niemal 1,3 mln seniorów przekazano kolejne 1,5 mld zł. W sumie do czternastek uprawnionych było 9 mln emerytów i rencistów, a całkowita kwota wypłaconych świadczeń to 11,4 mld zł. Najwięcej czternastych emerytur ZUS wypłacił w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim, a najmniej w województwie opolskim, podlaskim i lubuskim.

Zdajemy sobie sprawę, że każde dodatkowe świadczenie stanowi dla nich odczuwalną pomoc. Przypomnę, że to nie tylko czternastki, które przez ostatnie tygodnie wpływały na konta naszych seniorów, ale także – wypłacane wiosną – trzynaste emerytury. Wszystkie te środki zasilają dodatkowo portfele seniorów  – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości wynosi 1338,44 zł brutto. Zwolniona jest z podatku dochodowego. Od kwoty pobierana jest jedynie składka zdrowotna.  

Czternastkę w pełnej wysokość otrzymało ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Natomiast osoby ze świadczeniem w wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł dodatkowe świadczenie mieli pomniejszane zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Na wypłatę czternastych emerytur z budżetu państwa przeznaczono w tym roku 11,4 mld zł.

Najnowsze artykuły