Wyróżniaj się na drodze. Noś odblaski!

Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Jesienią szybciej robi się ciemno, dlatego warto w sposób szczególny zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu, jak i o to, by być dobrze widocznym na drodze. 

Każdy z nas porusza się po drogach i każdy ma prawo czuć się bezpiecznie i być bezpieczny – zarówno kierowca pojazdu, pieszy jak i rowerzysta. Nie zapominajmy też o odblaskach, które zwiększają naszą widoczność, a co najważniejsze bezpieczeństwo – podkreślają opolscy policjanci. 

Odblaski jesienią, jak i zimą mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa. To jak najbardziej dobry zwyczaj, który sprawi, że jesteśmy bardziej widoczni. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). 

Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi. To podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze – dodają.

Policja apeluje także do kierowców, by dostosowywali swoją prędkość do warunków panujących na drodze. Wbrew pozorom, nawet kiedy temperatura jest dodatnia, nawierzchnia może być mokra i śliska. Widoczność dodatkowo ograniczają padające deszcze. Dlatego też tak ważne jest dobre ustawienie świateł, by reagowały na nie odblaski pieszych.