Wyróżnienia dla Kuptela i Engerta

Podczas sesji Rady Miasta Opole przyznano dwie odznaki „Za Zasługi dla Miasta Opola”. Otrzymali je Rafał Kuptel i Gabriel Engert.

Szef “Gangu”

Rafał Kuptel jest jedną z ikon opolskiego sportu. Za jego Gwardia Opole miała jeden z najlepszych okresów w swojej historii. W sezonie 2014/2015 wprowadził Gwardię Opole do Superligi (najwyższej klasy rozgrywkowej). Pod jego wodzą szczypiorniści Gwardii dotarli do półfinału Pucharu Polski. W 2019 r. wraz zespołem zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski, co było olbrzymią niespodzianką. Sezon wcześniej, Gwardia zajęła miejsce czwarte, a dwa lata wcześniej miejsce piąte w PGNiG Superlidze. Trzy sezony z rzędu zespół brał udział w rozgrywkach Pucharu EHF, dzięki czemu Gwardia Opole zagościła na europejskich arenach odnosząc zwycięstwa z takimi zespołami jak Benfica Lizbona, FK Koper czy Gorenje Velenje. W 2020 r. udało się awansować do fazy grupowej Pucharu EHF, gdzie rywalami Gwardii były niemieckie Melsungen, duhski Bjeringbroo/Silkeborg i Benfica Lizbona. Niestety, tamten sezon został przerwany ze względu na pandemię.

W rozgrywkach PGNiG Superligi KPR Gwardia Opole wygrała z każdym rywalem, w tym z Orlen Wisłą Płock (2018) i Vive Kielce (2019) w półfinałach play off, co zostało uznane za jedną z większych sensacji w polskiej piłce ręcznej w ostatniej dekadzie. Rafał Kuptel dwukrotnie został wybierany najlepszym trenerem w PGNiG Superlidze. Wielokrotnie też nominowany był do trójki najlepszych trenerów Opolszczyzny w plebiscycie Nowej Trybuny Opolskiej, a w 2019 roku został wybrany najlepszym trenerem.

Były reprezentant Polski zasiada również w zarządzie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, gdzie m.in. pełni rolę Przewodniczącego Rady Trenerów. W trakcie swojej pracy z naszym Klubem wypromował młodych zawodników, którzy trafili do reprezentacji Polski (m.in. Maciej Zarzycki, Szymon Działakiewicz, Andrzej Widomski, Mateusz Zembrzycki, Antoni Łangowski). W przeszłości reprezentant Polski, srebrny medalista mistrzostw świata w Niemczech (2007 r.) oraz siedmiokrotny Mistrz Polski w barwach Wybrzeża Gdańsk i Wisły Płock.

Kulturalny guru z Ingolstadt

Gabriel Engert od wielu lat w wyjątkowy sposób przyczynia się do pogłębiania stosunków polsko-niemieckich, ze szczególnym uwzględnieniem więzi łączących Opole z miastem partnerskim Ingolstadt. W 1994 r. przeprowadził się z Würzburga do Ingolstadt i objął stanowisko dyrektora Wydziału ds. Kultury i Oświaty w Urzędzie Miasta Ingolstadt. Był jednym z pomysłodawców podpisania umowy partnerskiej z Opolem. Sprzyjało temu już istniejące oficjalne partnerstwo Ingolstadt z francuskim miastem Grasse, które również od 1964 r. jest miastem partnerskim Opola. Z jego inicjatywy podpisano najpierw „Wspólny Układ Przyjaźni” między Carrarą, Grasse Ingolstadt i Opolem, a następnie (4 listopada 2005 r.) umowy dwustronnej między Ingolstadt i Opolem.

W ciągu niemal 20 lat od podpisania umowy z Opolem wspierał i inicjował wiele projektów. Zajmował się promocją Polski i Opola oraz organizacją pobytów zaproszonych i wzajemnie odwiedzających się obywateli, przedstawicieli władz, zorganizowanych grup czy zespołów przybyłych z Opola. Doprowadził do realizacji wielu ważnych wydarzeń w ramach współpracy Opola z Ingolstadt.

Dzięki jego staraniom od lat współpracują ze sobą i wymieniają się doświadczeniami m.in. rycerze, którzy biorą udział w Święcie Historycznym w Ingolstadt. Podczas imprezy odbywa się jarmark średniowieczny, organizowane są również liczne prezentacje wyrobów rzemieślniczych oraz turnieje rycerskie, w których udział bierze właśnie Opolskie Bractwo Rycerskie. Z jego inicjatywy w Ingolstadt odbyło się wiele wizyt studyjnych z udziałem przedstawicieli z Opola, m.in. nt. zarządzania ruchem, organizacji ruchu drogowego i systemów komunikacji czy rozwoju przestrzennego.

Osobiście zaangażowany w przekazanie prac i dzieł naszemu miastu przez artystę Bena Muthofera, który urodził się w Opolu, a mieszkał i zmarł w Ingolstadt. Engert organizuje również wiele wydarzeń kulturalnych oraz wspólnie z Opolem aplikuje o środki z Unii Europejskiej na realizację projektów w dziedzinie edukacji, kultury i społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki temu świetnie działa m.in. wymiana artystyczna młodzieży w ramach międzynarodowego projektu teatralnego „CrossBorder”, a artyści z Ingolstadt prezentują swój program kulturalny w ramach Dni Opola.

Z jego inicjatywy do Ingolstadt corocznie zapraszany jest również artysta, którego pobyt kończy się wystawą prac gościa w tamtejszym ratuszu. Gabriel Engert zaprasza wystawcę z Opola, który bierze udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym w historycznej części Ingolstadt, prezentując szeroki asortyment produktów regionalnego rękodzieła ludowego.

Wyróżniony Odznaką pomagał w realizacji i współuczestniczył w niezwykle ciekawym przedsięwzięciu, Bawarskiej Wystawie Ogrodniczej, podczas której powstały ogrody miast partnerskich. Mieszkańcy Ingolstadt mogą je podziwiać od 2021 r. To dzięki pomocy Gabriela Engerta, pomimo trwania pandemii COVID-19 i lockdownu, udało się utworzyć ogród, który jest wizytówką Opola w Ingolstadt.

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie aktywnie zaangażował się w organizację pomocy humanitarnej dla Iwano-Frankiwska oraz ukraińskich uchodźców przebywających w Opolu. W ramach tej pomocy Ingolstadt przekazało m.in. żywność, środki higieny osobistej, artykuły medyczne i środki czystości organizując w 2022 r. trzy transporty z pomocą humanitarną.

Wielokrotnie udzielał pomocy i wspierał różne inicjatywy Niemców czy Polaków mające na celu promocję historii i kultury obu krajów, umacniając w ten sposób przyjaźń między narodami, a zwłaszcza między mieszkańcami Opola i Ingolstadt. Warto wspomnieć. Dzięki niemu miasto Ingolstadt zostało uhonorowane w 2016 r. Plakietą Honorową Rady Europy za partnerską współpracę międzynarodową i działalność na rzecz jedności europejskiej.

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły