Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” w Opolu

Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z przedstawicieli „pokolenia Kolumbów”. Ludzi, których młodość przypadła na okres II wojny światowej. Opolska wystawa organizowana przez IPN będzie okazją to poznania sylwetek ludzi urodzonych okresie międzywojennym.

 

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” stanie 1 września w sercu Opola przy ul. Krakowskiej. Termin nie jest przypadkowy ponieważ jest to dzień wybuchu II wojny światowej, która odcisnęła piętno na „pokoleniu Kolumbów” czyli ludzi, którzy w momencie wybuchu wojny mieli zaledwie kilkanaście lat, a którzy byli pierwszymi urodzonymi w niepodległej Polsce.

Symbolem wystawy jest Krzysztof Kamil Baczyński. Wybitny poeta, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Na wystawie można oglądać sylwetki osób, których młodość przypadła na okres II wojny światowej.

 

Historie bohaterów wystawy, ich losy to często gotowy materiał na dobry scenariusz, w którym nie zabrakło momentów trudnych, tragicznych ale nie brakowało też miłości. Wielu z nich nie przeżyło wojny, a wielu z tych którzy przeżyli nie akceptowali Polski w powojennym kształcie . Na wystawie można zobaczyć kilkanaście sylwetek, wśród których są m.in.: Krzysztof Kamil Baczyński, Karol Wojtyła, Ryszard Kaczorowski (Honorowy Obywatel Opola), Henryk Flame, Józef Szajna (Honorowy Obywatel Opola), Maria Bakka-Gierszanin.

 

Część z tych osób ma  bezpośredni związek  z Opolem. Wśród nich jest m.in. były więzień obozów w Auschwitz i Buchenwald, a zarazem sławny scenograf, który debiutował w Opolu? Albo łączniczka Powstania Warszawskiego, najstarsza czynna zawodowo polska aktorka, która w drugiej połowie lat 40. XX w.  występowała na deskach Teatru Miejskiego im. Juliusza Słowackiego w Opolu. Nie mogło też zabraknąć ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego odznaczonego tytułem  Honorowego Obywatela Opola, który walczył pod Monte Cassino.

 

Uroczyste otwarcie wystawy w Opolu odbędzie się 2 września. Wystawę, która powstała w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a jej inauguracja miała miejsce w Warszawie na Placu Zamkowym w Warszawie w roku ubiegłym będzie można oglądać w Opolu do końca września.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły