Wystawa: „Wiosna, lato, WOJNA… Warszawa 1939”

Do 10 września można oglądać wystawę czasową „Wiosna, lato, WOJNA… Warszawa 1939”. Zapraszamy do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3. Wstęp wolny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

Tematem wystawy jest jeden rok z życia stolicy. Rok, który nagle zmienił wszystko. To fotograficzna opowieść o pierwszych miesiącach wojny, ogromie zniszczeń i życiu w ruinach. Na ekspozycję składają się fotografie prezentujące przedwojenne życie warszawiaków, późniejsze obrazy z oblężenia a także kapitulacji.

Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, iż wykonano je z różnych perspektyw: oficjalnej, prywatnej oraz propagandowej, a także, że ich autorami są: amerykański korespondent wojenny, jedyny, który pozostał w obleganej przez Niemców Warszawie – Julien Bryan, Sylwester „Kris” Braun późniejszy konspirator, żołnierz Armii Krajowej, wojenny fotoreporter oraz Wilhelm Haase Lampe.,z niemieckiej firmy Drägerwerk z Lubeki, zajmującej się produkcją sprzętu ratownictwa medycznego (istnieje do dzisiaj). Wystawę przygotował Dom Spotkań z Historią w Warszawie.