Wysyp medali opolskiego AZS-u na mistrzostwach Polski

Łyżwiarze szybcy AZS-u Politechniki Opolskiej wracają z mistrzostw Polski w short tracku z medalami. Do stolicy województwa opolskiego z tytułem mistrza Polski oraz brązowym medalem w superfinale wraca Mateusz Krzemiński. Po srebro sięgnęła sztafeta mężczyzn, a po brązowe medale sięgała Magdalena Zych – w tym jeden z koleżankami w sztafecie.

Wielką chwilę szczęścia przeżył w sobotę Mateusz Krzemiński, który okazał się najlepszy na dystansie 1500 metrów. – Do mnie to do końca nie dociera. Jestem bardzo szczęśliwy. Dziękuję moim trenerom klubowym Annie Łukanowej oraz Łukaszowi Fabiańskiemu i całemu teamowi, a także moim rodzicom za olbrzymie wsparcie – mówił.

Opolanin wykazał się nie lada sprytem, bowiem prowadzący przez większość czasu Rafał Anikiej potknął się. Krzemiński widząc te zdarzenia, bardzo dobrze się ustawił i na mecie z czasem 2:17.305 zjawił jako pierwszy. – W biegu trzeba często reagować instynktownie. Niestety pech Rafała, a ja się cieszę swoim szczęściem – dodał zawodnik opolskiego AZS-u, który sięgnął także po brąz w superfinale na 3000 metrów.

Brązowy medal zdobyła z kolei Magdalena Zych, która rywalizowała na dystansie 500 metrów. Na mecie zjawiła się z czasem 46.012, ulegając jedynie Natalii Maliszewskiej i Nikoli Mazur. Dla opolanki jest to drugi start w karierze na mistrzostwach Polski, a zarazem pierwszy medal. W niedzielę z kolei zdobyła dwa kolejne. Najpierw w superfinale (startuje w nim osiem najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej) na 3000 metrów zajęła trzecią lokatę. Później w sztafecie na tym samym dystansie wraz z Magdaleną Warakomską, Wiktorią Tkaczuk, Lilianą Albańską i Magdaleną Wilgą także stanęła na najniższym stopniu podium.

Po srebro sięgnęła z kolei sztafeta mężczyzn na 5000 metrów. Panowie w składzie Mateusz Krzemiński, Sebastian Hydzik, Adam Filipowicz i Szymon Hyjek zostali tym samym wicemistrzami Polski. W klasyfikacji generalnej 18-letni Mateusz Krzemiński zajął drugie miejsce, zostając tym samym wielobojowym wicemistrzem Polski. Dziewiątą lokatę zajął Sebastian Hydzik, a 22. Szymon Hyjek. U pań na szóstej pozycji sklasyfikowana została Magdalena Zych, a pozycję niżej Wiktoria Tkaczuk. Magdalena Wilga zajęła 18. miejsce, a Liliana Albańska 22.

Kolejne występy opolskich łyżwiarzy szybkich stoją pod wielkim znakiem zapytania. – Tak naprawdę nic na razie nie wiemy. Przez koronawirusa wszystkie imprezy są odwoływane i nie wiemy, kiedy znów będziemy mogli wystartować w zawodach. Na pewno będziemy podtrzymywać swoją formę, aby jeśli tylko nadarzy się okazja, móc sprawdzić się na lodzie – przyznaje Magdalena Zych.