XX Opolskie Dni Niepełnosprawnych

Przy pl. Wolności trwają właśnie XX Opolskie Dni Niepełnosprawnych. Impreza została połączona z Jarmarkiem Niezwykłości.

Wydarzenie organizowane jest przez Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem, a patronat objął nad nim Prezydent Miasta Opola. To czas gdy osoby niepełnosprawne integrują się z mieszkańcami i pokazują swoje talenty na scenie oraz różnego rodzaju stoiskach, a także opowiadają o swojej codzienności.

Przez dwa dnia na miejscu można podziwiać występy zespołów wokalno-instrumentalnych (gwiazdą czwartku była Monika Kuszyńska znana m. in. z zespołu Varius Manx) czy wystawy rękodzieła artystycznego osób niepełnosprawnych, a co ważne istnieje możliwość nabywania poszczególnych prac.

Prezentowany jest także sprzęt rehabilitacyjny. Można również bezpłatnie dokonać pomiaru cukru i zmierzyć ciśnienie krwi, a przy tym sprawdzane są także np. znamiona. Dla dzieci z kolei przygotowano miasteczko rowerowe i teleturniej z nagrodami dotyczący bezpieczeństwa.

Drugi dzień rozpocznie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 11 Forum Medycznym w ramach którego odbędą się warsztaty „Rehabilitacja pocovidowa przez sztukę ludową”. Poprowadzi je prof. Jan Szczegielniak, twórca pierwszego w naszym kraju programu rehabilitacji pacjentów z powikłaniami po koronawirusie.

Następnie wspomniane już występy i prezentacje, a na godz. 17.30 zaplanowano koncert Gminnej Orkiestry Dętej Prószków pod batuta Andrzeja Bojarskiego.